ŠABAKUNOM NA BIJELU RIBU
Medulinski ribari protiv prelova
Zadnja izmjena: 02.09.2010 | 09:58
VEZANE VIJESTI
- 03.02.12. U Istri ostalo 830 od 900 ribarskih dozvola
- 20.01.12. Bez poticaja ugroženo pola istarske flote
- 14.01.12. Riba iz mreže na internet
- 29.12.11. Istarski kočari razmišljaju o novom poslu?
- 13.12.11. Hrvatski, slovenski i talijanski ribari ujedinjeni protiv LNG-a
- 02.12.11. Reforma ribarstva: Istra može profitirati
- 30.11.11. Odlučno NE tršćanskom LNG terminalu
- 25.11.11. Dvije trećine istarskih ribara mogle bi ostati bez dozvola
- 22.11.11. Tri i pol milijuna kuna da bi Hrvati jeli ribu
- 15.11.11. Trevižan: Sezona švoja katastrofalna
VIJESTI IZ RUBRIKE
- 10.02.12. Dinamo iduće subote na "Drosini"
- 10.02.12. Službe DUZS-a u Istri u stanju pripravnosti
- 10.02.12. Uhićeni provalnici iz Tinjana i Pule
- 10.02.12. Istrani probijaju snježne nanose na Dinari
- 10.02.12. Dom u Brkaču traži direktora
- 10.02.12. Rockwool nadomak dozvole za rad
- 10.02.12. Ognissanti: Za par dana uklonit ćemo azbest
- 10.02.12. U jednom danu broj 112 nazvalo 596 građana
- 10.02.12. Premantura: Izgorjeli auti Kristijana Floričića
- 10.02.12. Istra jedina u opasnosti od vremenskih neprilika
NAJNOVIJE
NAJČITANIJE
Ribare iz Medulina, Pomera, Premanture i Ližnjana zasmetalo je što je njihov kolega iz Pule, Radovan Simić, ujedno predsjednik Sekcije ribara Puljštine, na njihovom području u više navrata lovio obalnom mrežom potegačom, takozvanim šabakunom.
Iako ribolov tim alatom, koji bi se trebao koristiti za lov krupne plave ribe, nije zabranjen, medulinski ribar Mario Lazarić kazao nam je da ga je Simić koristio za lov bijele ribe. Lazarić se stoga upitao može li netko zaštititi lokalne ribare od neodgovornih kolega.
Iz Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja poručili su da je ribarska inspekcija već kontrolirala Simića koncem kolovoza te je utvrdila da je ovaj doista ribario šabakunom, kojim je lovio isključivo bijelu ribu. Navode i da je pomorska policija 2008. istom ribaru oduzela šabakun i 80 kilograma bijele ribe te podnijela prekršajnu prijavu.
No činjenica je da se naši nedorečeni propisi mogu tumačiti dvojako. Tako Simić tvrdi da ih on ničime nije povrijedio. Kaže da je istina da je lovio šabakunom i da ga je ribarska inspekcija zatekla s bijelom ribom, no ističe da to uopće nije zabranjeno, kao što tumače u Ministarstvu.
Naime, u Pravilniku piše da je šabakun namijenjen lovu krupne plave ribe, no ključno je da se pod namjenskim korištenjem ribolovnih alata smatra ribolov u kojem udio riba i drugih morskih organizama, ne prelazi 30 posto ukupne mase ulova. U tom se slučaju ribolov mora prekinuti, a plovilo i alat premjestiti na drugu poziciju.
Simić priznaje da je u ulovu s alatom za krupnu plavu ribu imao 100 posto bijele ribe, ali i da nikada nije dvaput koristio, odnosno potezao alat na istoj poziciji, već ga je, kako nalaže propis, prebacio na drugo područje. Pokazao nam je i zapisnik ribarske inspekcije o obavljenom nadzoru nad njegovim plovilom, u kojem nigdje ne piše da je počinio bilo kakav prekršaj. (B. ŽIŽOVIĆ)
VIŠE ČITAJTE U TISKANOM IZDANJU. (B. ŽIŽOVIĆ)
- Da biste komentirali, morate se prijaviti ili registrirati
POŠALJI- Da biste komentirali, morate se prijaviti ili registrirati


PRINTAJ
AMALTHEA d.o.o.