ZAŠTITITI SREDOZEMNU MEDVJEDICU

Adriana se pokazala struci

Objavljeno: 28.02.2010 | 14:31
Zadnja izmjena: 28.02.2010 | 15:22

Sredozemnu medvjedicu ne smije se uznemiravati
Prikaza: 2987 / Komentara: 3
Ocjena: Nema ocjene

- Ne mogu vjerovati, nakon toliko godina imamo sliku! Ovo je povijesni trenutak, prekrasno, odjekivalo je u subotu premanturskim područjem.

Naime, sredozemna medvjedica, koju su već ranije uspjeli fotografirati neki od posjetitelja, u subotu je pozirala i oduševljenim predstavnicima udruge "Grupa sredozemna medvjedica" iz Hrvatske i Italije.

Životinja je bila vrlo blizu obale, na nekoliko metara udaljenosti, i više je puta izranjala te se zadržavala izvan vode, pa ju nije bilo teško fotografirati.

Prvi put su stručnjaci uspjeli snimiti ovu vrstu tuljana na ovom području. Povod njihovu dolasku bila je provjera kamere koju su prošle godine postavili u jednu od spilja da bi pratili kretanje medvjedice.

Odlasku članova udruge na teren s čelnim ljudima Javne ustanove Kamenjak prethodio je sastanak na kojem su zaključili da će nastaviti sustavno pratiti sredozemnu medvjedicu te podizati svijest o važnosti zaštite nje i njezina staništa.

Također, na njezinu staništu bit će zabranjeni plovidba i ronjenje, a prekršitelji će platiti kaznu od deset tisuća kuna.

Neven Iveša, ravnatelj JU-a Kamenjak, i Jasna Antolović, predsjednica udruge ' Grupa sjeverna medvjedica'

Sredozemna medvjedica jedna je od najrjeđih i najugroženijih životinjskih vrsta na svijetu, svedena je na svega 350 jedinki. Prema riječima Jasne Antolović, predsjednice udruge, postoji mogućnost da je medvjedica skotna, no to će struka još utvrditi.

Adriana se nikako ne smije uznemiravati. Ne treba joj se približavati, već je promatrati dalekozorom ili fotografirati iz daljine. Nije agresivna, ali u obrani može ozlijediti. Ako je susretnete dok ste u plovilu, ne usmjeravajte ga prema njoj i ugasite motor. Nemojte je hraniti! (T. GRBIĆ)

 
popup
Još malo pa ćemo dat i guzicu turistima za eure , a kamoli rt Kamenjak i Adrianu.
a još kad krene akcija hv raketiranja i tristi ode ona u pm
Joj, kako ce jadna Adriana prezivjeti najezdu turista koji haraju po rtu? I tko ce to kontrolirati da se tamo ne roni? Bas me zanima. Nadam se da nas nece brzo napustiti. Stvarno super za Premanturu.