VLADA PRODUŽILA SUBVENCIONIRANJE

Vikendašima ostaje jeftinija struja

Objavljeno: 25.06.2010 | 16:13
Zadnja izmjena: 25.06.2010 | 16:13

Vlada nije provela analizu o učincima subvencioniranja električne energije (R. BRMALJ/Novi list)
Prikaza: 706 / Nema komentara
Ocjena: Nema ocjene

Država će do 31. ožujka sljedeće godine nastaviti subvencionirati poskupljenje struje građanima koji troše manje električne energije, odlučeno je na ovotjednoj sjednici Vlade, čime je drugi put zaredom produljena odluka o subvencioniranju a da pritom nije napravljena nikakva analiza je li subvencioniranje unatrag dvije godine pomagalo onima kojima je pomoći trebalo.

Iako je ovu odluku trebala ukinuti primjena OIB-a, zahvaljujući kojem bi se vidjelo ima li netko, sukladno svojim primanjima, pravo na subvenciju ili nema, OIB za to, neslužbeno doznajemo, još nije spreman pa je i Vlada produžila subvencioniranje.

Podsjetimo, električna energija kućanstvima je 1. srpnja 2008. poskupjela 20 posto, a Vlada je odmah zatim donijela odluku o subvencioniranju tog poskupljenja za čitavih 20 posto kućanstvima koja troše manje od 2.000 kilovatsati godišnje, za 15 posto kućanstvima koja troše od 2.000 do 2.500 te za deset posto onima koja troše od 2.500 do 3.000 kWh na godinu.

Oni koji troše više od toga, poput kućanstava u Primorju, na Kvarneru te u Dalmaciji, jer se griju na struju, ostali su bez subvencije, odnosno cijena struje povećana im je za 20 posto.

Iako je već tada, sredinom 2008., tadašnji premijer Ivo Sanader naglašavao da rješenje nije idealno jer pogoduje, primjerice, samcima koji imaju velika primanja, a malu potrošnju struje, ono će, čini se, i dalje ostati na snazi pa će država HEP-u staro poskupljenje i dalje plaćati umjesto vlasnika praznih stanova i vikendica, garaža i stubišta.

Do danas nije napravljena, ili barem javnosti predočena, analiza o tome kome je država sa 166 milijuna kuna godišnje zapravo subvencionirala poskupljenje. Da je analiza učinaka poskupljenja nužna, naglašavao je i ministar gospodarstva Đuro Popijač, kod kojeg se priprema nova, produljena odluka o subvencioniranju, u vrijeme dok je obnašao dužnost direktora Hrvatske udruge poslodavaca. (B. MRVOŠ PAVIĆ/Novi list)

Što ako opet poskupi struja?
Također, ponovno produljenje subvencije bit će apsurdno poskupi li opet struja. Premijerka Jadranka Kosor najavila je poskupljenje manje od onoga koje je HEP planirao - tražio je, navodno, 17 posto veću cijenu, a odobreno mu je 13-postotno poskupljenje. Koliko će novo poskupljenje iznositi, s obzirom na HEP-ovu dobit od 900 milijuna kuna u prvih pet mjeseci ove godine, nije poznato.

 
popup