MESIĆ O KONKURENTNOSTI HRVATSKE

Prestrog vizni režim šteti gospodarstvu

Objavljeno: 09.11.2009 | 18:33
Zadnja izmjena: 09.11.2009 | 18:33

Mesić i Jurčić na okruglom stolu
Prikaza: 586 / Nema komentara
Ocjena: Nema ocjene

Predsjednik Stjepan Mesić je u ponedjeljak pozvao Vladu na liberalizaciju viznog režima sa zemljama Perzijskog zaljeva radi olakšavanja putovanja u Hrvatsku turistima i poslovnim ljudima iz tih zemljama. Mesić je također rekao da je nakon isteka predsjedničkog mandata spreman svojim vezama i dalje pomagati hrvatskim tvrtkama u osvajanju tržišta zemalja tzv. Trećeg svijeta.

"Zašto se ljudima iz zemalja poput Kuvajta, Saudijske Arabije, Katara, Omana i Arapskih Emirata ne bi liberalizirao vizni režim, kao što smo to ovog ljeta učinili u slučaju Ukrajine i Rusije", pitao je Mesić na okruglom stolu posvećenom konkurentnosti Hrvatske. Predsjednik je rekao da poslovni ljudi i turisti iz zemalja Zaljeva trebaju čekati tri-četiri mjeseca na odobrenje putovanja za Hrvatsku zbog komplicirane procedure.

"Naši vjerojatno provjeravaju nije li netko iz tih zemalja u rodu s Bin Ladenom. No, teroristima ne trebaju putovnice, što je pokazao i teroristički napad u Mumbaiju", kazao je Mesić i napomenuo da prevelike ograde štete gospodarskim vezama.

Pažnju skupa je privukao profesor Ljubo Jurčić ustvrdivši da nije točno da turizam čini 20 posto hrvatskog BDP-a, kako se često govori. Naime, u BDP se uračunava dodana vrijednost, a najveći dio od sedam milijardi eura koje donese turizam je prethodno uvezeno. Dodana vrijednost turizma je oko tri milijarde eura godišnje, odnosno ispod 10 posto BDP-a, koji iznosi oko 42 milijarde eura, procijenio je Jurčić. (B. P.)

 
popup