Učenicima u Istri stiglo dvije tisuće mikro računala

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Podjela mikro računala za učenike šestih razreda osnovnih škola zainteresirane za nastavu računalstva i programiranja nastavljena je nabavkom novih uređaja za brojne škole u cijeloj zemlji. Prema podacima Instituta za razvoj i inovativnost mladih (IRIM), u Istarskoj županiji je podijeljeno 2.180 micro:bitova za učenike, a u akciju je uključeno 37 osnovnih škola. Educirano je oko 130 učitelja u Istri, te je svaki od njih dobio po jedan dodatni micro:bit za vlastito korištenje, poručili su iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Hrvatska među prvima

O čemu se točno radi, pojasnila nam je učiteljica Informatike u Osnovnoj školi Veli Vrh Aleksandra Žufić koja je upravo jučer sa svojim kolegom podijelila učenicima šestih razreda njihove micro:bitove, te su se djeca na satu informatike počela upoznavati s ovim čudom tehnologije.

- Riječ je o PROMikro projektu koji je pokrenuo Carnet, a podržavaju ga IRIM i Ministarstvo znanosti i obrazovanja, te mu je cilj javna nabava 45 tisuća mikroračunala za škole koje pokažu inicijativu i prijave se u program. IRIM je udruga koju su pokrenuli supružnici Rujana i Nenad Bakić koji su u posljednje vrijeme, kao uspješni poslovni ljudi u Hrvatskoj, odlučili svoje bogatstvo ne uložiti u neke bijesne aute, treću vilu ili jahtu, već u to da financiraju razne projekte po školama. Jedan od najpoznatijih projekata koji imaju je Croatian Makers kroz koji IRIM donira opremu, konkretno mBote, male robote, zainteresiranim školama, te time potiče i razvija robotiku i automatiku u osnovnim školama i udrugama za rad s mladima, pritom se fokusirajući na osnovnoškolski uzrast, a jednog takvog imamo i mi. Trenutno je u taj projekt uključeno oko 500 ustanova u Hrvatskoj, a samo ove godine ih se uključilo još 150. Fascinantno je to što oni, primjerice, odluče uključiti još 50 ustanova, a prijavi ih se trostruko više, i oni sve bez problema prihvate. Zatim su vidjeli da u nekim državama Europe kreće nabavka micro:bitova za cijele generacije učenika, te su se odlučili odmah priključiti toj struji, tako da je Hrvatska sad uhvatila korak i među prvim zemljama Europe uvela micro:bitove u redovnu nastavu informatike za učenike šestih razreda, mada ih se koristi i u drugim ustanovama, rekla je Žufić.

Spomenuti micro:bit učitelji nazivaju mikro računalom, što je prosječnom laiku teško shvatljivo, jer to zapravo izgleda kao obična mala pločica s čipovima i senzorima. Međutim, Žufić objašnjava da je to, zapravo, jako uzbudljiva nova tehnologija koju su razvili BBC, Microsoft i drugi partneri upravo s ciljem masovne uključenosti u osnovnim školama, ne samo u STEM području, nego i u dizajnu, umjetnosti i ostalim predmetima. Radi se o tehnologiji izrazito malih ulaznih barijera za koju je već razvijen bogat edukacijski sadržaj. Iako je ta tanka pločica veličine dlana, na nju se priključuju jednako mali ekran, tipkovnica, drugi priključci, a ima i senzore za temperaturu, kompas, akcelerometar, bluetooth i uza sve to ima funkciju mikro kontrolera, odnosno, može upravljati drugim uređajima. Naravno, njen ekran nije velik, ima tek 5x5 piksela i na njemu su samo crvene lampice, ali može vam napisati poruku, prikazati neku malu sličicu, postoje već i igrice za njega, i može biti jako zabavan. Tipkovnica također ima samo dvije tipke, ali s njihovim kombinacijama možete mu davati različite inpute. (Patricija SOFTIĆ, snimio Saša BESTULIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU


Podijeli: Facebook Twiter