MMC Luka treba koncepcijski oživjeti za veći broj korisnika!

Rezanje je jednostavno i, što je najvažnije, ravnomjerno
Rezanje je jednostavno i, što je najvažnije, ravnomjerno

Mimo javnosti, sat vremena prije subotnjeg otvaranja izložbe "Upute za uporabu - prostori nezavisnih" u MMC-u Luka, na kojoj izlažu Nemanja Cvijanović, Igor Eškinja, Tina Gverović & Siniša Ilić, Vlado Martek, Bojan Mrđenović, Adrian Paci, Rajko Radovanović, Nebojša Šerić Shoba, Marko Tadić, Lara Ušić i Driant Zeneli, razgovor o suvremenoj umjetničkoj sceni, a time neizostavno i o velikom MMC-a Luke, održali su predstavnici nekoliko lokalnih inicijativa koji su se udružili u forum "Prostori nezavisnih" i organizirali ovaj izložbeni projekt. To su Apoteka - prostor za suvremenu umjetnost iz Vodnjana (kustosi Branka Benčić i Matija Debeljuh), Galerija Poola (Bojan Šumonja), Galerija Makina (Hassan Abdelghani) i Studio Golo Brdo iz Rovinjskog Sela (Tomislav Brajnović), no razgovoru su se pridružili i pulska Udruga Metamedij (Marino Jurcan) kao i pojedini pulski umjetnici poput Pina Ivančića.

Ključne teze

Kako smo naknadno neslužbeno saznali, ključne teze razgovora, odazvane umjetničke organizacije imaju male galerijske prostore koji nisu odgovarajuće za veće reprezentativne izložbe, zbog čega bi se velik prostor MMC-a Luka trebao otvoriti većem broju korisnika. Drugo, dosadašnji koncept Luke je istrošen; više je bio usmjeren 'teritorijalno' (u smislu dominacije Hrvatskog društva likovnih umjetnika Istre), zbog čega se ovaj prostor nadomak Arene treba početi promišljati koncepcijski, u kojem će se organizirati važne i dobre izložbe koje će vratiti publiku.

- Formiranjem zajedničkog javnog nastupa i odlukom o izlaganju u djelomično disfunkcionalnom i destabiliziranom prostoru, nastalom rupom i nedostatkom koji je stvoren nakon gašenja udruge MMC Luka, ne donosi samo pitanje prezentacije izložbenog programa, već i uloge umjetničkih organizacija: definira njihov utjecaj i pozicioniranje u odnosu na postojeće institucionalno i kulturno polje, ukazuje na mogući utjecaj i potencijal transformacije koji se reflektira na niz unapređenja unutar cjelokupnog kulturnog prostora koji formira scenu i njezino pozicioniranje u lokalnom, nacionalnom, regionalnom i međunarodnom kontekstu, glasi dio službenog proglasa neformalne platforme "Prostori nezavisnih" koji potpisuje Branka Benčić, inače i kustosica ove izložbe.

Premda u Istri postoji relativno razvijena i organizirana kulturna infrastruktura, upravo je, dodaje se, pojava nezavisnih prostora suvremene umjetnosti s izlagačkim programima dodatno pridonijela novoj dinamici - povećanju razine kvalitete i kvantitete programskog sadržaja, povezivanju umjetnika, interesu publike i medija te unaprijedila prepoznatljivost Istre i njenih gradova kao istaknutih mjesta s relevantnim i kvalitetnim programima iz suvremene umjetnosti izvan velikih središta.

Osnažiti djelovanje

Radovi pozvanih 12 umjetnika (posebno je dojmljiv 25-minutni videorad albanskog umjetnika Adriana Pacia "The Column" u stražnjem dijelu galerije Anex) referiraju se na društveni i socijalni kontekst kao oblikovanje sfere zajedničkog iskustva, institucionalno polje, sustav umjetnosti. Bave se institucionalnom i širom društvenom kritikom, predstavljaju umjetničke pozicije i prakse prisutne u izlagačkim programima i programskim konceptima navedenih galerija.

Završno, cilj projekta je osnažiti djelovanje artikuliranjem pozicija, postizanjem vidljivosti, razmjenom znanja i iskustva, s fokusom na razvoj suvremene umjetnosti, razvoj galerijsko-izlagačkog područja, upravljanje prostorom i resursima te širenje umjetničke publike. Izložba je, pak, otvorena do kraja ovog mjeseca. (Z. ANGELESKI, snimio D. MEMEDOVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter