PULA DOMAĆIN MEĐUNARODNOG NEUROPSIHIJATRIJSKOG KONGRESA UMA I MOZGA

Dr. Šain: Demencija se može i prevenirati


Od danas do nedjelje u hotelu Park Plaza Histria u Puli održava se 58. međunarodni neuropsihijatrijski kongres uma i mozga, ove godine pod naslovom "Most između neurologije i psihijatrije". Najdugovječniji kongres, kojem je Pula domaćih evo već 58 godina, ovog puta bavit će se temama kao što su moždani udar, epilepsija, glavobolja i bol, multipla skleroza, poremećaji pokreta, Alzheimerova i druge demencije, poremećaji osobnosti, poremećaji raspoloženja, psihoneuroze i depresija. Radi se u više sekcija, a uz tradicionalne koje okupljaju eminentne psihijatre i neurologe iz cijelog svijeta, predavače i istraživače, ove godine organizirane su i studentska te sekcija za mlade doktore. Postoji i sekcija "Poster" koja je natjecateljskog karaktera: autorima prvih triju najboljih prezentacija i u neurologiji i u psihijatriji slijede visoke novčane nagrade.

Organizatori - Hrvatska liječnička komora, Međunarodni institut za zdravlje mozga i neuropsihijatrijsko udruženje iz Zagreba te europska i svjetska organizacija za moždani udar - očekuju oko 300 liječnika iz cijele Europe, ali i ostatka svijeta, najviše iz Njemačke, Austrije, Italije, Hrvatske, BiH, Srbije i Makedonije. Predsjednica Organizacijskog odbora je akademkinja prof. dr. sc. Vida Demarin, a među predavačima bit će i dr. Ivica Šain, voditelj Odjela za psihijatriju u pulskoj Općoj bolnici, koji će govoriti o grupnoj analizi kod adolescenata.

- Do 1970-ih godina imali smo neuropsihijatre, potom su se odvojile dvije specijalizacije, sada imamo i subspecijalizacije, ali poanta je da i neurolozi i psihijatri dijele isti organ, mozak, i svatko ga sa svoje strane proučava, dijagnosticira i određuje liječenje. Zadnjih godina ide se ponovno na povezivanje, a, recimo, demencija nam je zajednička tema. Tu se velik naglasak stavlja na lijekove, oni iz skupine antidementiva daju se u kasnijoj fazi bolesti. Uz suvremenu dijagnostiku, međutim, moguće je u ranijoj dobi otkriti smetnje koje se kasnije mogu razviti u bolest. Smatra se da se 30 posto svih demencija može prevenirati i to lijekovima, ali i zdravim načinom života, što uključuje puno kretanja i fizičku aktivnost, te određenim dijetama, od nekonzumiranja alkohola i pušenja do pravilne prehrane kakva je naša, mediteranska, kaže dr. Šain. (D. PALIBRK)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Korzo, Giardini
Pula: Korzo, Giardini

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater