EP RUKOMET 2018:

Crna Gora - Slovenija 19-28 (13-14)

Iako su zaprijetili napuštanjem EP-a jer su u prva dva kola grubo oštećeni sudačkim pogreškama, rukometaši Slovenije ipak su nastupili u srijedu u Zagrebu u posljednjem kolu C skupine te su protiv Crne Gore slavili sa 28-19 (14-13).

U izjednačenom prvom poluvremenu nitko nije imao više od dva gola prednosti, a na odmor su Slovenci otišli sa minimalnim vodstvom 14-13.

Slovenija je nakon pet minuta nastavka otišla na tri gola prednosti, a u 44. minuti imala je pet pogodaka viška (21-16). Time su Slovenci prelomili utakmicu i na kraju su, uz podršku s tribina predsjednika države Boruta Pahora, uvjerljivo slavili sa 28-19.

Kod Slovenije najefikasniji je bio Gašper Marguč sa 6 golova, a Marko Bezjak dodao je 5. U redovima Crne Gore Vasko Ševaljević zabio je 6 pogodaka.

Prethodno su rukometaši Njemačke protiv Makedonije odigrali 25-25 (12-11), i tako su Makedonci osvojili prvo mjesto u skupini te u drugi krug prenose tri boda, Nijemci dva, a Slovenci jedan bod. Oni će u drugom krugu tvoriti skupinu sa ekipama Španjolske, Danske i Češke, koje su prenijele po dva boda.

Makedonci su odlično krenuli, te su nakon 13 i pol minuta vodili 6-3. No, onda su branitelji naslova europskog prvaka u šest i pol minuta, zahvaljujući Wienceku i Weinholdu, napravili seriju 7-1 i poveli 10-7. Makedonski rukometaši su se izvukli iz "crne rupe" i na poluvrijeme su otišli sa golom minusa (11-12).

U razdoblju između 38. i 42. minute Makedonija je odmakla na tri pogotka razlike (19-16), ali Nijemci su vratili utakmicu u egal. Ipak, 12 sekundi prije kraja susreta makedonski pivot Stoilov imao je zicera, ali je njegov udarac obranio Silvio Heinevetter i tako je spasio Njemačku od poraza.

Kod Makedonije Filip Taleski zabio je 6, a Dejan Manaskov i Kiro Lazarov po 5 golova. Njemačku je predvodio Steffen Weinhold sa 8 pogodaka, a Uwe Gensheimer dodao je 5.

Treba napomenuti da je Slovenija uoči zadnjeg kola zaprijetila napuštanjem EP-a nakon što je, po njezinom mišljenju, grubo oštećena u svoja prva dva nastupa na EP, u 24-25 porazu od Makedonije, a posebice u 25-25 remiju protiv Njemačke. No, Slovenski rukometni savez je na sastanku održanom u srijedu u Zagrebu odlučio kako će njihova reprezentacija nastaviti s natjecanjem, jer bi u slučaju demonstrativnog napuštanja EP-a posljedice bile preteške, odnosno EHF bi vjerojatno na neko vrijeme zabranio svim slovenskim reprezentacijama sudjelovanje u svim natjecanjima koje se organiziraju pod okriljem EHF-a. (Hina)