PIŠE DUBRAVKO GRAKALIĆ

Naprijed, Barbara!


Još su jednu vruću fotelju u nacionalnoj političko-ekonomskoj areni zaposjeli stručni kadrovi iz Istre. Nakon Fabrisa Peruška kojeg javnost svakodnevno propituje kao izvanrednog povjerenika Vlade za Agrokor, na velika vrata vratila se na javnu scenu Barbara Dorić, mlada energetska stručnjakinja iz Pule koje je preuzela vodstvo nad projektom LNG terminala na otoku Krku.

To je drugi posao Barbare Dorić u državnoj administraciji (prije toga radila je za jednu američku tvrtku). No, valja se podsjetiti kako je i s prvim imala zadatak "lomiti okove" starih shvaćanja u gospodarenju državnom imovinom. Radilo se, znamo, o vođenju Agencije za ugljikovodike kojim se istraživala komercijalna mogućnost eksploatacije nafte i plina u Jadranskom moru.

Zapanjujuće je da Barbaru Dorić još uvijek prozivaju zbog činjenica što se uopće u mlađim godinama i samo sa stručnim referencama iza sebe prihvatila društveno odgovornih poslova. Nedavno se na nekom šibenskom news portalu, primjerice pojavio tekst u kojem se osporava njezino „životno iskustvo” za poslove koje obavlja, pri čemu se uopće nije spominjala akademska naobrazba i profesionalni životopis. Shvaćanja da bi glavne ekonomske projekte trebali voditi "mudri starci" jedan je od razloga zbog kojih se Hrvatska nalazi u glibu iz kojeg će teško izaći.

Usvajanje Zakona za ukapljeni prirodni plin – koji je već prozvan Lex LNG – planirano je za petak kada bi ga trebala usvojiti parlamentarna većina. Opozicija i zelene udruge, te dio medija, osporavaju i samu potrebu da se kod Omišlja stacionira plutajući LNG terminal na kojeg bi pristajali tankeri s plinom kupljenim za naručitelje iz zemalja EU i regije. Izgradnjom LNG terminala na Krku, na prostorima nekadašnje DINA Petrokemije i u moru pored nje, Hrvatska bi se riješila ovisnosti o dosadašnjim plinskim putovima, taj bi se energent mogao kupovati na globalnom tržištu, a sve to zajedno izaziva velike otpore određenih energetskih lobija i interesnih skupina. Kad proradi krčki LNG terminal, ruski plin prestaje biti jedina opcija za nabavu tog važnog energenta za Hrvatsku i okolne zemlje – sve do Slovačke i Mađarske – i jasno je zašto mu se protive neki domaći lobisti, dok ga službeno podržavaju Bruxelles i Washington. Novac iz fondova Europske unije namijenjen LNG terminalu na Krku treba biti potrošen planski i transparentno, te efikasno. Očekuje se da početkom plinske sezone 2020. godine hrvatske i europske korisnike „zagrije” i plin koji nije došao iz Rusije, odnosno iz Jadrana iz kojeg se danas zadovoljava polovica domaćih potreba.

Barbara Dorić sigurno će se nalaziti pod pritiscima suprotstavljenih interesnih skupina, ekoloških udruga, nezadovoljnih medija i onih koji smatraju da je „premlada” za taj posao. Ipak, doba „mudrih staraca” je prošlo. Naprijed, Barbara!

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Web kamere

Pula

Pula: Banjole bay
Pula: Banjole bay

Pula

Pula: Korzo, Giardini
Pula: Korzo, Giardini