Traje istraga

Lažni računi iz Pazina: Tvrtka oštećena za desetke tisuća eura

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Pazinska policija provodi kriminalističko istraživanje i utvrđuje okolnosti prijevare, kojom je pravna osoba iz okolice Pazina oštećena za nekoliko desetaka tisuća eura.

Naime, nepoznati počinitelj je izradio lažnu adresu elektroničke pošte, koristeći naziv i logo dobavljača s kojim tvrtka surađuje te je dostavio račune, na kojima je bio promijenjen IBAN primatelja, što oštećena tvrtka nije odmah primijetila te je platila račune.

Policijski službenici provode kriminalističko istraživanje i tragaju za počiniteljem.

Riječ je o obliku poslovne prijevare, odnosno prijevare s računima (BEC - Business Email Compromise). Kod ovakvih događaja počinitelji se predstavljaju kao klijenti ili dobavljači te navode djelatnike tvrtki da uplate račune za određene usluge na drugi bankovni račun. 

Policija upozorava poslodavce i djelatnike da budu oprezni te da dobro provjere sve zahtjeve koji se odnose na plaćanje, pogotovo ako se traži promjena podataka za buduća plaćanja. Odredite kontaktne osobe za rad s tvrtkama s kojima redovito surađujete i dobro provjeravajte sve račune zbog mogućih nepravilnosti. Za isplate iznad određenog praga, predlaže se uspostavljanje postupka potvrde ispravnosti bankovnog računa i primatelja, a kada je račun plaćen, obavijestite o tome primatelja.

Ukoliko posumnjate da bi se moglo raditi o prijevari, odmah o tome obavijestite policiju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama