PULA: MAKNUTA ZAŠTITNA OGRADA U KANDLEROVOJ ULICI

Pogledajte otvoreno arheološko nalazište!


U četvrtak poslijepodne oko arheološkog nalazišta u Kandlerovoj ulici, nadomak Gradske knjižnice i čitaonice, uklonjena je zaštitna ograda čime je ovo nalazište konačno otvoreno za javnost. Posljednjih dana na lokaciji je postavljeno pet klupa u sklopu projekta krajobraznog uređenja nalazišta na kojem je posađena i ukrasna trava i uređena šetnica te je proveden sustav za navodnjavanje. Time je prostor uklopljen u cjelinu, uz već ranije uređen Prolaz sv. Teodora.

Vrijedne iskopine

Nakon što je prošle godine Grad Pula, u sklopu prve faze projekta uređenja, na preporuku konzervatora odlučio da se nalazište zatrpa, posljednjom fazom uređenja, lokacija je konačno otvorena za građane i brojne posjetitelje. Jučerašnjim uklanjanjem zaštitne ograde, otvoren je jedan prostor koji je dugo godina bio zapušten i na kojem se ništa nije događalo. Nit' je bio šetnica, nit' su se izvodila arheološka istraživanja, a jedino što je bilo vidljivo jest bujanje korova, skupljanje kišnice u malim lokvicama i množenje komaraca.

No, ovo je zapravo vrijedno nalazište. Provedena istraživanja otkrila su brojne građevine, a ono što je bila prava arheološka senzacija, jest da se ovdje nalazi jedno od najvećih nalazišta amfora u Europi. Kako su pronađene, tako su i zatrpane da bi se još malo konzervirale u vremenu dok se ne odluči što dalje. Potom je odlučeno da se većina amfora, onih najbolje očuvanih, ipak izvadi i pohrani, a manji dio je ostavljen pod zaštitnim pokrovom.

Međutim, uz više od dvije tisuće rimskih amfora, na lokaciji su pronađene i mnoge druge vrijedne arheološke iskopine koji su na svijetlo dana iznijeli bogatu pulsku povijest. Tako su otkriveni ostaci uljare, rimske vile bogate mozaicima, rimskih termi, svetišta i hrama, srednjovjekovne crkve sv. Teodora iz 15. stoljeća s temeljima zvonika te ženskim benediktinskim samostanom, dok su unutar crkve pronađeni ostaci još starije crkve, vjerojatno sv. Lucije iz 6. stoljeća.

Zatrpano nalazište

Zatrpavanje ostatka nalazišta, inače, obavljeno je po zahtjevu konzervatora kako bi se na prikladan način očuvali vrijedni nalazi, a prostor ipak, kako-tako, stavio u funkciju. Primarni cilj takvog zahvata je valorizacija najviših dijelova nalazišta koji su prezentirani na način da su najviši vrhovi pronađenih zidova ostali vidljivi iznad terena.

Uređenjem staze i odmorišta s klupama osigurala se pristupačnost i atraktivnost lokaliteta, a staza se spaja na nogostup Kandlerove ulice i sastavljena je od armirano betonskih opločnika velikog formata dimenzije 200x40x12 centimetara. Između betonskih opločnika staze, ukupne dužine 55 metara, položio se tucanik. Izvođač radova vrijednih 304 tisuće kuna (bez PDV-a), bio je Vibrobeton - Decorgarden iz Pule.

Do uređenja nalazišta došlo je nakon što je Grad Pula, na zahtjev konzervatora, određen kao skrbnik nekretnine i nakon što je postalo jasno da se koncesionar te čestice, PZ ulaganja koji je trebao ovdje izgraditi garažnu kuću, ali je zapeo upravo na iskopinama, prestao brinuti o njoj. (G. ROJNIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Golden Gate of
Pula: Golden Gate of

Pula

Pula: Korzo, Giardini
Pula: Korzo, Giardini