PIŠE: GORAN ROJNIĆ

Razvoj grada tako da se zagrabi u džepove Puljana


Gradska uprava i gradska poduzeća Herculanea, Pragrande i Vodovod čvrsto su odlučili razviti Pulu na račun njezinih građana. Početkom godine povećali su Puljanima račun za vodu zbog povećanja fiksne naknade za vodu i odvodnju, u sljedeća tri mjeseca to će učiniti povećanjem računa za odvoz smeća i novim povećanjem računa za vodu, u kojem je uračunata i odvodnja.
Infrastruktura je temelj razvoja, Puljani godinama zbog toga strpljivo trpe, pogotovo u prometu i prilagođavaju se projektima. Interes javnog dobra, možemo se složiti, je krucijalan. Međutim, kada se činilo da će građani konačno uhvatiti malo zraka, stiže bolniji udarac, onaj po džepu. Prvi udarac od 17 kuna na početku godine za povećanu fiksnu naknadu vode i odvodnje Puljani su nekako prihvatili. Obračun odvoza smeća s velikim strahom iščekuju jer "jednadžba" je napisana, ali se vrijednosti kriju kao zmija noge i mnogi bi mogli doživjeti šok. Međutim, novo poskupljenje vode i odvodnje, pod izlikom da su se Pragrande i Vodovod obavezali realizirati projekt, definitivno izaziva ogorčenje jer su Puljani zbog silnih nameta državni rekorderi po cijeni vode koju plaćaju.
Zvuči tragikomično opravdanje Vodovoda da mora osigurati sredstva i sudjelovati u izgradnji aglomeracija "Pula Sjever" i "Pula Centar". Kao što je tragikomično i višegodišnje opravdavanje tvrtke Pragrande, koja, iz njihovog odgovora se vidi, također "svoj dio" gradi novcem građana, a hvali se financiranjem iz fondova EU-a. To znači da Pragrande i Vodovod, odnosno Grad Pula, svu razliku između EU-potpora i krajnjih troškova pokrivaju novcem građana. K tome, poznato je da su Vodovod i Pragrande, uz Herculaneu, dva gradska poduzeća s najviše nenaplaćenih potraživanja. Potrošači, građani i tvrtke, su im dužni između 12 i 17 milijuna kuna. S obzirom da očito ne znaju naplatiti potraživanja, kada nedostaje novca za projekte, bez problema zagrabe u džep građana - redovitih platiša.
Zanimljivo je i da se nadležni u gradu konstantno hvale da su izgradnjom obalnog kolektora vratili ježeve i delfine u čisti Pulski zaljev, a ustvari, uz Europu, to su financirali i još financiraju - Puljani. Na kraju je velik dio zaljeva dan privatniku u dugoročnu koncesiju. Zasad Katarina i Monumenti, a vjerojatno će toga biti i još jer tek će se vidjeti što se sprema s dijelom Uljanika.
Kada se zna da u posljednjih godinu dana Grad Pula učestalo prebacuje velike iznose proračunskog novca na račun tvrtke Pragrande za izgradnju kanalizacijske infrastrukture te na račun Herculanee za nabavu novih setova posuda za otpad, onda je nejasno zašto sve to ponovno trebaju plaćati i građani. Ako Grad to financira, a financira novcem građana koji pune gradski proračun, nelogično je da isti iznova plaćaju pod izlikom ulaganja u razvoj. Uostalom, nije li Grad povećanjem prireza na dohodak već zagrabio u džepove Puljana? 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Korzo, Giardini
Pula: Korzo, Giardini

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater