Rashladite dom i sebe, čuvajte se sunca i pijte puno tekućine

Posebno pripremljen domjenak
Posebno pripremljen domjenak

Iz Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije reagirali su na vrućine kojih su ovih dana započele, poručujući ljudima da se cijelo vrijeme trajanja velike vrućine pridržavaju preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova. Kao prvo savjetuju ljudima da pokušaju rashladiti prostor u kojem žive. Idealno bi bilo sobnu temperaturu držati ispod 32 stupnja danju i ispod 24 stupnja noću. To je posebno važno za djecu i osobe starije od 60 godina te ukoliko netko ima kronične zdravstvene probleme.

Noću rashladiti stan

- Koristite hladniji noćni zrak da rashladite svoj dom. Otvorite sve prozore ili rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati kada je vanjska temperatura niža. Smanjite količinu vrućeg zraka unutar stana ili kuće. Danju zatvorite prozore i rolete, naročito one koji su okrenuti prema suncu. Stavite zaslone i tende na prozore koji dobivaju jutarnje ili popodnevno sunce ili objesite mokre ručnike kako bi rashladili zrak u prostoriji, savjetuju stručnjaci koji upozoravaju, ukoliko se prostorije hlade klimom, da se treba paziti da razlika između unutarnjeg i vanjskog zraka ne bude prevelika.

Također, valja izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana i naporan fizički rad, a ako se mora naporno raditi to treba činiti u najhladnije doba dana, što je obično u jutro između 4 i 7 sati. Vani treba koristiti kreme sa zaštitnim faktorom, a naročitu brigu pri tome valja obratiti na djecu. Do kraja prve godine se djeca, napominju, ne smiju uopće izlagati izravnom suncu.

- Ne ostavljajte djecu ili životinje u parkiranom vozilu niti u hladu, odnosno nikada se ne smiju ostavljati u automobilu bez nadzora, upozoravaju iz Zavoda.

Pijte dovoljno tekućine

- Treba izbjegavati boravak na suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, a posebice se to odnosi na djecu, trudnice, starije osobe i srčane bolesnike te bolesnike oboljele od šećerne bolesti. Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamatanje u hladne mokre ručnike, hladiti se mokrom spužvom, kupkama za noge. Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete van stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale. Pijte redovito i izbjegavajte alkohol i napitke s previše kofeina i šećera. Jedite češće male obroke. Izbjegavajte hranu bogatu bjelančevinama, savjetuju iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo.

Obratite se liječniku za pomoć

Ako se vi ili drugi oko vas osjećaju loše zatražite pomoć ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste izrazito žedni i imate jaku glavobolju - što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu. Popijte vodu ili voćni sok da nadoknadite tekućinu, legnite u rashlađenu prostoriju, pijte tekućinu koja sadrži elektrolite, a u slučaju da grčevi ostanu prisutni duže od jednog sata potrebna je medicinska pomoć. Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju. (B. PETROVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter