Hotelijeri već započeli potragu za sezonskim radnicima

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Da u hrvatskom turizmu i ugostiteljstvu, i ne samo u tim sektorima, nedostaje radne snage znaju već i vrapci na grani. Stoga su hotelijeri već sada, ranije nego ikada, krenuli u „lov“ na radnike za iduću sezonu.

Što nude i kako će privući radnike za iduću sezonu pitali smo dva velika hotelijera sa sjedištem u Poreču, Plavu lagunu koja u vlasništvu ima i Istraturist Umag te najveću hrvatsku turističku tvrtku Valamar Rivieru.

Plava laguna već je počela sudjelovati na sajmovima poslova koji se u raznim gradovima diljem zemlje organiziraju u režiji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

- Naš je cilj prvenstveno da im se predstavimo tko smo, gdje smo, koje su naše potrebe i što im sve nudimo. Predstavnici odjela ljudskih resursa Plave lagune zadnjih su dana diljem Hrvatske u obilasku škola, zavoda, radimo promociju zanimanja po dječjim vrtićima i slično. Već smo u rujnu ugostili voditelje praktične nastave iz brojnih hrvatskih ugostiteljskih škola kako bi se i sami uvjerili kakve uvjete nudimo, od personalnog smještaja, rada učenika u hotelima, mentoriranja i slično, kaže glasnogovornica Plave lagune Eva De Zan Prusina.

Trajna suradnja

Bitno im je da su radnici motivirani za rad, a sve ostalo će naučiti u objektima Plave lagune, kaže De Zan Prusina i poručuje da kvalitetnim radnicima na kraju svake sezone nude ugovore na neodređeno vrijeme. K tome, pogodnosti koje Plava laguna nudi uključuju plaćanje školovanja, sommelijerskih i tečajeva stranih jezika. Onima koji se posebno iskažu u FnB segmentu (odjel hrane i pića op. a.) osigurava se pohađanje edukacije za specijaliste odjela hrane i pića na fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, gdje je upravo krenula nova generacija polaznika.

- Grupacija Plava laguna godišnje zapošljava oko dvije tisuće sezonskih radnika u Poreču i Umagu, od čega su najpotrebnije sobarice, servirke, kuhinjsko osoblje, kuhari, konobari, ali i vrtlari, animatori, radnici u praonici, čuvari na bazenu ili morskoj obali. Većina njih zapošljava se neposredno prije uskrsnih blagdana i rade do kraja rujna. Radna mjesta otvorena su u Poreču i Umagu, smještaj i tri obroka dnevno su na trošak poslodavca, a uz sigurnu i redovitu plaću, osigurana je i stimulacija za rad u srpnju i kolovozu, veli De Zan Prusina i dodaje da je Plava laguna ove godine investirala u bolju kvalitetu personalnog smještaja i osigurala dodatnih 300 kreveta za radnike.

Plaće iznad prosjeka

- Prosječna plaća u Plavoj laguni iznosi 8.779 kuna bruto, što iznosi 9,5 posto više u odnosu na prosječnu plaću u Hrvatskoj i 14,2 posto više u odnosu na prosječnu plaću pružatelja usluga smještaja. Na kraju svake sezone najboljim radnicima ponude se i ugovori na neodređeno vrijeme pa je tako krajem ove sezone ponuđeno više od 300 ugovora o trajnoj suradnji, kaže Eva De Zan Prusina. (Tanja KOCIJANČIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU


Podijeli: Facebook Twiter