PREDSTAVLJENA KNJIGA „GLAGOLJSKI NATPISI I ZAPISI NA BUJŠTINI“ VLČ. MLADENA JUVENALA MILOHANIĆA

Doprinos očuvanju hrvatske pismenosti i kulture


Ogranak Matice hrvatske Buje izdao je još jedno vrijedno povijesno i dokumentarno izdanje, knjigu umirovljenog bujskog svećenika vlč. Mladena Juvenala Milohanića "Glagoljski natpisi i zapisi na Bujštini". Tijekom svog dugogodišnjeg pastoralnog i znanstvenog rada na Bujštini, vlč. Milohanić je sakupljao glagoljsko gradivo, motiviran željom da se istraži i sačuva postojeća glagoljska baština tog kraja. Rezultat tog rada je vrlo vrijedna i bogato opremljena knjiga koja na oko 150 stranica donosi dokumentirane prikaze sačuvanih glagoljskih zapisa, natpisa na kamenu, grafita na freskama, zapisa u matičnim knjigama, te prikaza sačuvanih liturgijskih knjiga pisanih glagoljicom i na šćavetu u razdoblju od XV. do XVII. stoljeća na Bujštini.

Pozdravljajući brojne uvažene goste i sugrađane, predsjednik Ogranka Matice hrvatske Buje i urednik izdanja dr. Vitomir Jadrejčić je naglasio da je knjiga pisana s neizmjernim poštovanjem prema glagoljskom pismu i njegovom svjedočanstvu o postojanju i korištenju hrvatskog jezika na tim prostorima. Tijekom rada na projektu, dodao je dr. Jadrejčić, iskazan je entuzijazam mnogih suradnika, podupiratelja, mještana i obitelji, te svećenika pojedinih župa, kojima se zahvalio, kao i sponzorima koji su omogućili tiskanje povijesne publikacije.

Područje Bujštine (danas gradovi Umag, Novigrad i Buje, te općine Oprtalj, Brtonigla i Grožnjan) između rijeka Dragonje i Mirne u velikom se dijelu podudara sa prostorom nekadašnje Novigradske biskupije. Cijelo je područje bogato glagoljskim zapisima, vrijednom ostavštinom koja je u ovoj knjizi objedinjena, a otkriveni su i neki do sada nepoznati zapisi. Tako su prvi put u ovoj knjizi predstavljena dva kamena glagoljska natpisa koji su se prema podacima iz knjige "Glagoljski natpisi" akademika B. Fučića smatrani izgubljenima.

Glagoljske su natpise postavljali knezovi, suci, župnici, upravitelji crkvenom imovinom i drugi. Obično je to bilo u cilju ostavljanja trajnog traga o nekom događaju, poput gradnje i obnove crkava. Zato se i najviše sačuvanih glagoljskih natpisa i zapisa nalazi na pročeljima i nadvratnicima crkava, ali ih ima na crkvenom inventaru. Velik dio natpisa nalazi se i na privatnim kućama. Glagoljica se nalazi i u matičnim knjigama. U ovoj knjizi su predstavljene matične knjige u kojima su se podaci upisivali uglatom glagoljicom, kao primjer krasopisa i imitacije misalnog rukopisa. Autor navodi da se na području Bujštine u matičnim knjigama nalazi sačuvano više od 1.200 glagoljskih upisa.

- Objavljivanjem ove knjige ostvario mi se dugogodišnji san i želja. Posebno sam zahvalan svima koji su pomogli realizaciju ovog projekta, te zadovoljan da sam ovom knjigom dao svoj doprinos očuvanju i prezentaciji hrvatske pismenosti i hrvatske kulture na Bujštini, u paraleli latinskoj i talijanskoj pismenosti, rekao je u svojoj zahvali vlč. Mladen Juvenal Milohanić koji je 1995. godine u suradnji s Josipom Ružićem snimio dokumentarni film "Glagoljaštvo na Bujštini".

Predgovor ovoj knjizi napisao je akademik Josip Bratulić koji je na predstavljaju knjige u Bujama pohvalio autora i sve suradnike na završetku velikog i vrijednog posla.

- Ono što je bilo zapisano ljudskom rukom umjetnika, oštrim nožićem nekog svećenika zarezano u zidu i kamenu, sve do matičnih knjiga u kojima prepoznajemo svoje pretke, to je ono što ostaje trajno prisutno. To je naš jezik, a zapisi pokazuju naše korijene, naše temelje. Glagoljica i latinica, pa i ćirilica, u temeljima su naše civilizacije. Zato mi je drago što se vlč. Milohanić prihvatio velikog i odgovornog posla odčitavanja vremena. Sve prolazi, ali zapisana ljudska riječ ostaje kao svjedok našeg postojanja. Kad se rađa nova knjiga, kao da se rađa novo ljudsko biće. Tako i ova vrijedna knjiga koja će biti svojevrsna osobna iskaznica svih ljudi koji žive na Bujštini, svjedočanstvo koliko dugo traje naša riječ, naše pismo i ono što ta riječ donosi, rekao je akademik Bratulić prilikom svečanog predstavljanja knjige o glagoljici.

Ogranak Matice hrvatske Buje knjigu "Glagoljski natpisi i zapisi na Bujštini" objavio je kao prvu ediciju nove biblioteke "Buješki kronotop". Knjiga je upotpunjena brojnim dokumentima, prijevodima nađenih glagoljskih zapisa, čak i zemljovidom koji može pomoći znatiželjnicima u obilasku brojnih crkvica i crkava, lokacija gdje su zapisi pronađeni i sačuvani. Tekstovi su popraćeni fotografijama Slađana Dragojevića, a knjigu je likovno oblikovao Eugen Borkovsky. Velike pohvale radu ekipe na čelu s vlč. Milohanićem i urednikom izdanja dr. Jadrejčićem dali su tajnik Matice hrvatske Zorislav Lukić, bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin i drugi uzvanici, predstavnici Istarske županije, gradova i općina, institucija i mnogi sugrađani. Svoj doprinos predstavljanju knjige dali su pjesmom ŽVS Romansa iz Buja, klapa Kornarija iz Marušića, te pjesnik Tomislav Milohanić svojim stihovima. (Napisao i snimio Luka JELAVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Gradilište Studentski dom
Pula: Gradilište Studentski dom

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater