Vijeće ministara EU odlučuje o teranu

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Hrvatski Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić jučer i danas sudjeluje u radu sjednice Vijeća ministara poljoprivrede i ribarstva EU u Bruxellesu, na kojoj će se, uz ostalo, glasati i o Delegiranom aktu o teranu.

Na dnevnom redu Vijeća ministara inače je sedamnaest točaka, među kojima je i najava rada na većem broju propisa iz područja ribarstvene politike, od kojih je za Hrvatsku najvažniji propis koji se odnosi na utvrđivanje ribolovnih mogućnosti u EU vodama. Ovaj propis je važan, jer se njime utvrđuju kvote za vrste koje se love u Hrvatskoj - tuna i iglun, te utvrđuje ograničenje ribolova za malu plavu ribu u Jadranu, objavljuju uz najavu Tolušićeva puta u Bruxelles iz hrvatskog Ministarstva poljoprivrede.

Najvažnija točka ovog sastanka bit će ona o delegiranom aktu kojim će se hrvatskim proizvođačima omogućiti da vino proizvedeno iz sorte teran označavaju tim nazivom u okviru zaštićene oznake izvornosti Hrvatska Istra. Vijeće bi na ovoj sjednici trebalo zaključiti i trogodišnji rad na Uredbi o ekološkoj poljoprivredi kojom se zadržava mogućnost paralelne proizvodnje (ekološke i konvencionalne) na poljoprivrednom gospodarstvu pod određenim uvjetima koji su i sad na snazi. Za Hrvatsku je osobito važno uključivanje proizvodnje morske soli u ekološku proizvodnju, kao i zadržavanje mogućnosti izuzeća od proizvodnih pravila u razdoblju od 15 godina od dana stupanja na snagu Uredbe, primjerice za uporabu netretiranog konvencionalnog sjemena u slučajevima kad ekološko sjeme nije dostupno, korištenje određenih vrsta riblje mlađi koje nisu dostupne iz ekološke proizvodnje, te uvođenje životinja koje ne potječu iz ekološke proizvodnje uz obvezu vođenja baza podataka za životinje iz ekološke proizvodnje.

Uredba o ekološkoj priredbi regulirat će i prijelazno razdoblje, odnosno ograničenja dozvoljene uporabe pesticida, zatim proceduru grupne certifikacije ekoloških proizvođača, pravila izvoza i uvoza ekoloških proizvoda, kao i zabrana korištenja atributa "ekološki", "bio" ili "organski" za proizvode koji ne potječu iz certificiranih sustava ekološke proizvodnje. (D. ŠIŠOVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter