Hrvatski odbojkaši četvrti, odbojkašice devete

Novi europski prvaci u sjedećoj odbojci su reprezentacije Rusije na netom završenom prvenstvu koje se prošlog tjedna održalo u Poreču, u sportskoj dvorani Intersport centar u Zelenoj Laguni. Muška vrsta svladala je Ukrajinu s 3:0, a isti su rezultat u finalu ostvarile Ruskinje, također protiv Ukrajine. Brončanu medalju osvojile su odbojkašice Nizozemske koje su u finalu bile bolje od Finkinja s 3:0.

Kako saznajemo od glasnogovornika Hrvatskog paraolimpijskog odbora Darka Matića, hrvatski odbojkaši su u srazu za brončano odličje izgubili od reprezentacije Bosne i Hercegovine s 0:3. Bilo je to, unatoč uvjerljivoj pobjedi naših susjeda, više nego solidno izdanje hrvatskih odbojkaša koji su pružili snažan otpor svjetskim viceprvacima i drugoplasiranim na Paraolimpijskim igrama u Rio de Janeru koji su dosad čak devet puta osvojili europsko zlato. No, u presudnim trenucima prevagu je donijela kvaliteta i iskustvo naših suparnika.

Ponovno je naš ponajbolji igrač bio Ivan Čosić s osam poena.

- Pružili smo otpor koliki smo u ovom trenutku mogli. Savladao nas je umor, ali zasigurno se nismo osramotili protiv daleko kvalitetnije reprezentacije od nas. Da smo i mogli odigrati punom snagom, oni su jednostavno bolji i mi možemo samo učiti od njih. Nama sada preostaje da se odmorimo i nastavimo s treninzima i podizanjem kvalitete naše igre. Vjerujem da ćemo kroz kvalifikacije doći do nastupa na svjetskom prvenstvu, jer ovim našim ponajboljim rezultatom na europskim prvenstvima osvojili smo mnogo bodova da se dobro plasiramo na svjetskoj rejiting   listi. Zahvalio bih se našim vjernim navijačima koji su nas cijeli tjedan u Poreču nosili i davali nam poticaje kada nam je bilo teško - izjavio je nakon utakmice kapetan reprezentacije Čosić.

Dok su odbojkaši osvojili izvrsno četvrto, odbojkašice su završile na posljednjem, 9. mjestu.

Dodjelom medalja najboljim ekipama i proglašenjem članova muškog i ženskog Dream teama u subotu navečer završilo je službeno Europsko prvenstvo koje je startalo 6. studenog. Snage je odmjerilo 13 muških i devet ženskih reprezentacija u 60-ak utakmica, a zajedno s trenerima i ostalim pratećim osobljem bilo je to ukupno 800 sudionika.

Kako je na kraju rekao novoizabrani predsjednik Europske paraodbojkaške federacije Branko Mihorko, bilo je to prošlog tjedna u Poreču zasigurno ponajbolje organizirano europsko prvenstvo koje je pružilo vrhunsku sjedeću odbojku. (T. KOCIJANČIĆ)