Biti sam svoj šef i raditi posao koji voliš - neprocjenjivo

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Teško je nemati posao, a možda još teže imati loš, onaj na kojemu niste zadovoljni ili pak volite to što radite, ali za to niste adekvatno plaćeni. I dok mnogi "kukaju" rijetki se odlučuju nešto doista i poduzeti. Osim hrabrosti, poduzetničkog "duha" dobro je što postoje i potpore Zavoda za zapošljavanje s kojima je prelazak na "samozapošljavanje" ipak olakšano. Primjeri nisu rijetki - neki su se tijekom godina odlučili otvoriti vlastiti salon za kućne ljubimce, neki se bave čokoladom ili proizvodnjom domaćih kolača, a mnogi pokušavaju svoje hobije i interese pretvoriti u poslove od kojih mogu živjeti. No, ne opstaju u toj igri svi, već samo najuporniji.

Nije lako dati otkaz

Mi smo porazgovarali s dvije prijateljice i bivše kolegice koje su se u privatne vode otisnule prije dvije godine i u njima još uspješno "plivaju". Lorena Cetina i Sanja Kralj otvorile su u kolovozu 2015. godine jedinstven restoran sirove hrane pod imenom "Shanti RAW bite". Na adresi Dubrovačke bratovštine 27 ovaj row food restoran nudi jedinstvenu ponudu svježih okusa za sve one koji se žele hraniti zdravo i isprobati bezbroj ukusnih kombinacije plodova od isključivo sirove, žive hrane.

- Restoran smo otvorile jer smo bile nezadovoljne poslom koji smo godinama radile. Iako je informatička tvrtka u kojoj smo radile bila stabilna, plaće su bile dobre i redovite, u jednom smo trenutku shvatile da, unatoč svemu tome, nismo zadovoljne, priča nam Lorena. U razmišljanju ju je pratila kolegica i prijateljica te su zajedno odlučile dati otkaz i otvoriti restoran zdrave hrane. Kako se prisjećaju, odluka nije bila laka, ali želja za promjenom bila je snažnija.

Lakše uz potpore

- S obzirom da smo same puno ulagale u zdravu prehranu te se tada već neko vrijeme hranile na ovaj način, odlučile smo svojim sugrađanima ponuditi zdrave varijante marendi i ručkova, koji mogu pojesti ovdje ili uzeti za van, veli nam Kralj. U tom procesu pomogla im je, dodaje, potpora Zavoda za samozapošljavanje koja je iznosila 25 tisuća kuna po osobi. S 50 tisuća nepovratnih sredstava kupile su potrebnu opremu i strojeve.

Na pitanje kako na ovaj potez gledaju danas, s odmakom od dvije godine, Sanja navodi da tada nisu bile u potpunosti svjesne u što se upuštaju i tek sad vide koliko je posla u privatnom biznisu - od onog u restoranu do brojnih obveza prema državi. No, odluka da skroz promijene smjer svojih života ipak je bila pozitivna, složne su.

- Zadovoljne smo onim što radimo i to se vidi. Kad razmislim o alternativi - povratku u ured, mislim da se na staro više ne bih mogla vratiti, veli nam Sanja dodajući da ju veseli što su tijekom dvije godine rada stvorili bazu stalnih klijenata, a svakodnevno im pristižu i novi, kako Puljani, tako i turisti. Osim prehrane u restoranu, odnedavno nude i dostavu, a organiziraju i radionice zdrave hrane. U restoranu su čak, doduše na pola radnog vremena, zaposlile još jednu djelatnicu te se nadaju da će njihov poslovni projekt i dalje biti uspješan.

Kupit ću si bager!

Potpuni zaokret u poslovnom smislu, ali i životu uopće, napravio je i Puljanin Mirko Bernić. I on je "pobjegao" iz užurbane domene informatike i nakon 14 godina rada u jednoj velikoj pulskoj tvrtki, krenuo u vlastiti biznis, da bi, kako nam veli, "sam sebi bio šef". Kupio si je, priča nam, polovni bager i postao građevinarac!

- U ožujku sam otvorio obrt za zemljane i pripremne građevinske radove pod nazivom "Terra" i radim zajedno sa svojim kunjadom koji je u tom poslu već 25 godina. Kupio sam mali polovni bager i za sada mogu reći da sam zadovoljan kako ide posao, a puno zadovoljniji sam osobno, priča nam Bernić pojašnjavajući da je jednostavno "morao pobjeći" iz ureda i nije ga u tome spriječila ni moguća neizvjesnost. Olakotna okolnost bila je ta, kako veli, što nije podstanar, pa tu nema troškova, i što je od Zavoda dobio poticaje za samozapošljavanje od 35 tisuća kuna.

- Često slušam ljude kako pričaju o tome da nisu zadovoljni poslom koji rade, no uljuljkaju se u tu relativnu sigurnost da ipak imaju posao i ne poduzimaju ništa. Odlučiti dati otkaz nije lako, no nekad vam jednostavno bude svega dosta i odlučite barem probati nešto novo, zaključuje Bernić uz riječi da je "lako naći škužu" zašto nešto ne napraviti te za ovakav potez doista treba imati hrabrosti. No, i on se slaže, zasad mu se hrabrost isplatila. (Borka PETROVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter