PIŠE: GORDANA ČALIĆ ŠVERKO

Igre bez granica


Slovenski su državljani, stanovnici pograničnih sela s lijeve obale Dragonje, cijelo vrijeme žive u Hrvatskoj, "papirnatom" aneksijom Slovenija ih je 1994. godine prisvojila. Sada ih je arbitražna odluka "vratila" u Hrvatsku, pa im Slovenija kao i ostalim svojim državljanima koji su bili ili ostali s krive strane granice nudi eure za preseljenje. To zapravo prema nekim tumačenjima znači samo da će u roku od godinu dana morati prijaviti boravište u Sloveniji, a postojeća im nekretnina u Hrvatskoj ostaje u vlasništvu. Zamršeno zar ne, prave igre bez granica, prepucavanja preko leđa stanovnika, a njima je, u to smo se uvjerili i sami, već odavno svega dosta. I politike i novinara koji ih svako toliko prigodničarski opsjedaju, do te mjere da s njima ne žele ni razgovarati.

Od 25 obitelji koliko ih je, prema pisanju slovenskih medija, do sada iskazalo interes za preseljenje sa spornih područja koja su arbitražom pripala Hrvatskoj, više od pola ih je u Istri, iz tri sela na lijevoj obali Dragonje. Očito su vlasnici nekretnina zainteresirani za odštetu koju im je za preseljenje u Sloveniju, namijenila matična država, a ona iznosi sto tisuća eura za četveročlanu obitelj, odnosno 45 tisuća eura za pojedinca. U selima Bužin, Škudelin, Mlini i Škrile ušli su tako u paket s ostalim sunarodnjacima na "spornim" lokacijama duž granične crte, iako je kada je o istarskom slučaju riječ, to područje koje je cijelo vrijeme, i prije i poslije osamostaljenja, "papirnate" aneksije i arbitražne odluke, bilo i ostalo dio Republike Hrvatske i pod nadzorom hrvatskih državnih tijela. I nije se sada našlo s "pogrešne" strane granice, tu je bilo i ranije.

Ima ih koji su se odlučili na takav slovenski prijedlog, u razloge ne treba ulaziti, jer nije benefit samo odšteta za preseljenje koja kako nam kažu zapravo vrlo minimalna za "svu "zezanciju" na granici već su to i neka prava koja će u Sloveniji ostvarivati, dok su drugi ocijenili da im je bolje ostati na djedovini. Neovisno o svemu, ovaj najnoviji slovenski potez kao i svi dosadašnji unosi nemir među stanovnike, a kažu da ih u selima na lijevoj obali Dragonje živi šezdesetak otprilike, od čega njih tridesetak ima slovensko i isto toliko hrvatsko državljanstvo.

Ribari su malo utihnuli pa je očito red za nemir među "kontinentalcima" uz granični prijelaz Plovanija kojima su puna usta Joška Jorasa jer mu je sve dozvoljeno, neometan prelazak granice, pa kako tvrde i postavljanje ograde uz kanal Sv. Odorika, odnosno Dragonju, tako da joj nitko, valjda osim njega, ne može pristupiti. Uz Savudrijsku valu nikada nije dosadno. Ribari na slovenskoj strani sada upiru oči u lipanj kada će po isteku roka od šest mjeseci, s obzirom u Piranskom zaljevu ne mogu i ne žele loviti, dati prve zahtjeve za odštetu zbog gubitka zarade i štete koja im je prouzročena. Iako kažu da od toga ne očekuju previše.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Web kamere

Pula

Pula: Banjole bay
Pula: Banjole bay

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum