U Istri više slobodnih radnih mjesta nego nezaposlenih

Igor Macan (Arihva/D. MEMEDOVIĆ)
Igor Macan (Arihva/D. MEMEDOVIĆ)

Europski dan poslodavaca koji je, drugu godinu za redom, organizirao Hrvatski zavod za zapošljavanje, održan je danas u Domu hrvatskih branitelja. Cilj je bio informirati poslodavce o uslugama HZZ-a te mogućnostima koje mogu proizaći za nezaposlene osobe, posebno kroz podršku mjera aktivne politike zapošljavanja. 

Rekordno niska nezaposlenost

I dok je u središnjoj dvorani dvadesetak poslodavaca na svojim štandovima nudilo zaposlenja i primalo zamolbe zainteresiranih osoba, u manjoj dvorani Doma hrvatskih branitelja održan je i okrugli stol o mjeri Osposobljavanje na radnom mjestu.

- Ove godine smo željeli Europski dan poslodavaca obilježiti malo svečanije. Naime, Istra se danas nalazi u situaciji rekordnih brojki na svim poljima pa tako i glede tržišta rada. Imamo rekordno nisku nezaposlenost, što je dobro, ali imamo isto tako i rekordni broj prijavljenih slobodnih radnih mjesta. Samo u ovoj godini u našem je uredu prijavljeno nešto više od 18 tisuća slobodnih radnih mjesta, dok je u prosjeku nezaposleno 4.000 osoba. To su podaci koje je Istra zadnji put zabilježila prije 90-e godine. Dakle, u novijoj hrvatskoj povijesti ovakvi podaci u Istri nisu zabilježeni. Same te brojke govore da imamo trostruko više slobodnih radnih mjesta od raspoloživih radnika, barem onih koji su prijavljeni na evidencijama Zavoda. U odnosu na samo četiri godine unazad u Istri je u prosjeku oko pet tisuća nezaposlenih manje na evidencijama, a osam tisuća slobodnih radnih mjesta više. I to nas naravno navodi da se pitamo što i kako dalje, rekla je v.d. predstojnice HZZ-a Područnog ureda Pula Tanja Lorencin Matić te dodala da Zavod može poslodavcima ponuditi usluge međumjesnog posredovanja iz drugih krajeva Hrvatske jer su ipak najumreženija institucija koja ima svugdje svoje urede i lako može doći do podataka o raspoloživoj radnoj snazi. 

Osposobljavanje na radnom mjestu

Dodala je također, kako se kao Zavod suočavaju i s činjenicom da u evidenciji imaju i ljude koji zbog nekih ograničenja nisu prihvatljivi današnjim poslodavcima. To, ističe, može biti, primjerice, nedostatak radnog iskustva, mladost, zdravstveno ograničenje koje otežava pronalazak posla koji se danas nude ili su te osobe stekle znanja i vještine koje se na današnjem tržištu ne traže.

- Nama kronično nedostaje zdravstvenih djelatnika, građevinaraca, metalaca, radnika u ugostiteljstvu i turizmu. Ono što vidimo kao privremeno rješenje je potpora "Osposobljavanje na radnom mjestu" o čemu će upravo danas biti riječi na okruglom stolu. Tu mjeru poslodavci nisu prepoznali, a dobro bi došla sada u situaciji kada nam obrazovni sustav ne uspijeva pratiti tolike velike promjene na tržištu. Uz novčanu pomoć Zavoda nezaposlena osoba, dakle, odlazi na konkretno radno mjesto učiti nova znanja i vještine uz mentorstvo, koje također Zavod plaća tvrtki. Poslodavac u tom periodu nema troškova, a dobiva čovjeka kojeg može zaposliti kao osposobljenog radnika, istaknula je nadalje Lorencin Matić.

Tijekom današnjeg dana svakih pola sata prezentirala se neka od prijavljenih tvrtki poput Arena Hospitality Grupe, Maistre, Eltra iz Pazina (koji se bave proizvodnjom i projektiranjem rasvjete), do nekoliko agencija za posredovanje pri zapošljavanju, a dio je izrazio interes da vidi koliko ljudi će im se javiti sa zamolbama.

Kako nam kažu Maja Živković i Sanja Bičić s Valamarovog štanda, njihov primarni interes je ponuda ugostiteljskih zanimanja, jer im nedostaju kuhari, sobarice, slastičari… Ističu kako, ovisno o programima, zapošljavaju i ljude koji nemaju ugostiteljska zvanja, ali ih mogu razvijati u sklopu njihovih ugostiteljskih programa. Nude i učeničke stipendije, ali osim Poreča i Rapca, nemaju većeg interesa pa onda surađuju sa školama iz Nove Gradiške, Osijeka, Slavonskog Broda i time popunjavaju kvote stipendiranja.

Danas je svoj štand imao i pazinski Područni odsjek za poslove obrane Ministarstva obrane RH. Kako saznajemo, oni nude niz radnih mjesta, a i kod njih su deficitarna zanimanja medicinske i tehničke struke, kuhari, ali se osobe mogu uključiti i djelu vojne službe te proći dragovoljno osposobljavanje od osam tjedana u Požegi uz mogućnost daljnje izobrazbe za svaki čin. Također, nude i stipendirani program za kadete što je redovni studij na sveučilištima u Splitu i Zagrebu kojeg u cijelosti financira MORH uz obvezu odrađivanja dvostruko dužeg staža u oružanim snagama. 

Potpore za osobe s invaliditetom

Danas smo zatekli i brojne tražitelje posla. Damir Baličević iz Štinjana, iako i sam nezaposlen, došao je na sajam poslova sa suprugom Sabinom koja je tražila posao, ali samo u jutarnjim satima.

- Dosad je radila sezonski, ali je sada već mjesec dana nezaposlena. Svi više-manje traže i rad u popodnevnoj smjeni, a kako imamo malu bebu, to nam nikako ne odgovara. I ja sam sezonski radio i sada sam nezaposlen, ali sam isto ostao kući zbog bebe. No, zahvaljujući većoj plaći u sezoni nekako guramo iz dana u dan i istovremeno tražimo odgovarajući posao, rekao nam je Baličević.

I Dorijana Vlaisavljević iz Galižane nezaposlena je mjesec dana, a molbe je dala turističkim tvrtkama, jer je, kaže, u turizmu radila i dosad. Poseban problem je zapošljavanje osoba s invaliditetom. Kako nam kaže Tajana Baršnik Peloza iz Pule, nezaposlena je dvije i pol godine, i duže, ali posao prije nije niti tražila zbog bolesti. Iako je profesor kineziologije, prekvalificirala se za grafičkog i web dizajnera te već neko vrijeme volontira na Rektoratu Sveučilišta Jurja Dobrile, gdje se ne može zaposliti jer nisu dobili koeficijente za nenastavno osoblje. Stoga je zamolbu za poslom dala Maistri, JUNP Brioni, Unilineu i Arena Hospitality Grupi.

- Zavod uvijek daje potpore za teže zapošljive osobe, odnosno one kojima je teže ući na tržište rada, među kojima su i osobe s invaliditetom. Poslodavci tako mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, između ostalog, i potpore za plaće do čak 75 posto, ovisno o nekim drugim parametrima. Ima dakako poslodavaca koji žele i zapošljavaju osobe s invaliditetom, ali ima i onih koji to ne žele, što nerijetko ovisi i o branši. Međutim, potpora nije pravo, nego mogućnost, a za dobivanje potpora poslodavci moraju zadovoljiti i niz kriterija koji se potom i provjeravaju da bi mogli ostvariti potporu, pojasnila je predstojnica Zavoda Lorencin Matić. (Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter