DRUGA RADIONICA EU PROGRAMA KULTERRA

Oživljena povijest kao interpretacija baštine istarskih kaštela


Modeli upravljanja obnovljenom kulturnom baštinom bili su tema druge radionice održane u buzetskom Narodnom domu u sklopu Integriranog razvojnog programa KulTERRA - Revitalizacija istarskih kaštela Morosini-Grimani i Petrapilosa sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Europskog strukturnog i investicijskog fonda. Radionica namijenjena konzervatorsko-restauratorskoj struci, lokalnom stanovništvu i turističkim djelatnicima pokazala je da bi sadržaji vezani uz aspekt "living history", oživljene povijesti kao interpretacije kulturne baštine, mogli bi vrlo brzo biti jedan od turističkih mamaca za turiste željne istarske prošlosti.

- Intencija radionice podignuti je svijest o konceptu živućeg naslijeđa (living feritage) u domeni očuvanja, konzervacije i rukovođenja, odnosno menadžmenta. Projekt KulTERRA upravo radi na tom kontinuiranom oživljavanju jedne baštine koja je originalno imala jednu svrhu, a danas joj pokušavamo naći drugu. Living feritage je divan koncept jer KulTERRA time postaje projekt koji će živjeti za buduće generacije u smislu da će obnovljeni kašteli postati opet dio zajednice, odnosno živjeti neku drugu sadašnjost, istaknula je uvodno dr. sc. Morena Paulišić, docentica na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli - Katedri za management.

- U godini koja se obilježava kao Europska godina kulturne baštine na buzetskom području provodi se veliki broj programa i aktivnosti usmjerenih na upravo na zaštitu kulturne baštine među kojima je kaštel Petrapilosa financijski možda najzahtjevniji. Nakon obnove objekata predstoji veliki izazov iznalaženja odgovarajućih modela upravljanja koji će osigurati njihovu održivost, naglasila je uvodno pročelnica resornog gradskog odjela Grada Buzeta Elena Grah Ciliga.

Projekt je sada otprilike na pola puta, naglasio je voditelj projektnog tima Igor Macan, a paralelno se radi na razvoju kreativnih turističkih sadržaja temeljenih na povijesti i tradiciji lokaliteta. Odrađena je povijesna stručna znanstvena studija i kreativne grupe razvijaju turističke proizvode koji će kasnije biti implementirani u dva spomenika kulture, a to je kaštela Morosini-Grimani u Svetvinčentu i kaštel Petrapilosa u Buzetu.

Uz Igora Macana i Mateu Stanić, voditelje projekta KulTERRA na radionici su sudjelovali istaknuti domaći i inozemni stručnjaci iz područja upravljanja kulturnom baštinom. Dr. sc. Derek Bryce sa Sveučilišta u Glasgowu govorio je o izazovima upravljanja baštinom, imajući na umu njenu autentičnost te brendiranje destinacije kroz povijest. Primjere dobre prakse iz bližeg okruženja predstavili su Josip Pavić iz Javne ustanove u kulturi - Tvrđava kulture Šibenik koji je istaknuo da je Grad Šibenik u zadnjih sedam, osam godina revitalizirao dvije tvrđave dok je treći projekt u tijeku te napravio iskorak u pogledu prezentacije, obnove i interpretacije kulturno povijesne baštine. Tvrđava Sv. Mihovila je drugi najposjećeniji fortifikacijski spomenik u Hrvatskoj iza dubrovačkih zidina koja godišnje privuče oko 120.000 posjetitelja. Iskustva Vukovara prenijela je Mirela Hutinec, ravnateljica Muzeja vučedolske kulture iz Vukovara, dok je okrugli stol po završetku radionice moderirao Josip Višnjić iz Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Projektom "KulTERRA" - revitalizacija istarskih kaštela Morosini-Grimani i Petrapilosa" kao vodeći partner upravlja Općina Svetvinčenat, a u partnerstvu je još jedanaest subjekata iz javnog, privatnog i civilnog sektora. Ukupna vrijednost projekta iznosi 22.594.779 kuna, od čega vrijednost ulaganja u obnovu kaštela Morosini-Grimani iznosi oko 9,5 milijuna kuna, a u obnovu kaštela Petrapilosa 7,5 milijuna kuna s time da je 85 posto iznosa osigurano bespovratnim sredstvima EU iz Europskog fonda za regionalni razvoj. (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Web kamere

Pula

Pula: Banjole bay
Pula: Banjole bay

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater