UZ IZLOŽBU "CRVENI PATULJAK & CRNA RUPA" ROBERTA PAULETTE U ZAGREBAČKOJ PIKTO GALERIJI

Kada umjetnik dira u "ono što se ne-smije"


Angažiran, provokativan, aktualan, a uz to još i oštroumno duhovit. Takav je najnoviji likovni projekt "Crveni patuljak & crna rupa" Roberta Paulette, akademskog slikara iz Pule. Riječ je o izložbi, koja je od 8. do 18. ožujka otvorena u novootvorenoj zagrebačkoj Pikto galeriji u Branimirovoj ulici. Izložbu prati dimenzijama malen (10,5 x15 cm) ali u svom sadržaju velik, briljantno oblikovan autorski katalog, pravi umjetnički manifest kojeg je napisao, nacrtao i objavio Robert Pauletta, a oblikovali Oleg Morović i Pauletta. Tiskan je u MPS-u u nakladi od 150 komada, a potporu umjetniku pružio je i Grad Pula. Sve skupa konceptualno zaokružen vrstan umjetnički projekt koji jasno i pametno progovara o aktualnom društvenom i političkom trenutku. Sloboda, rod, spol, desnica, država, granice, vođe, Hrvatska, znanost… samo su neki od pojmova koje promišlja Pauletta kroz izložbu "Crveni patuljak & Crna Rupa" donoseći niz novih radova koji "bilježe umjetnikov odnos spram političkog okruženja".

Ikonografski šarolika cjelina

- Slike, instalacije i kaligrami tvore jedinstvenu, ikonografski šaroliku cjelinu, koja se može tumačiti kao arabeskno-groteskni niz ironija i opaski te sasvim osebujnih opservacija. Usuđujući se dirati u "Ono što se ne-smije" umjetnik nas, nikad lišen humora, katkad koketnom, a katkad vulgarnom provokacijom, sprovodi kroz galeriju društvenih Totema i Tabua, kojih je danas bremenita i sama suvremena umjetnost, ističe se u najavi izložbe.

Postav "Crveni patuljak & Crna Rupa" tako donosi instalaciju pod naslovom "Skica za državni udar" nastalu, kako kaže autor, u "Karamarkovo doba", a svi su ostali radovi nastali tijekom ove godine. Tu je 13 kaligrama pod zajedničkim naslovom "Ono što se ne-smije", dva poliptiha pod zajedničkim naslovom: "Noćna polucija", slika ispred koje je postavljen patuljak naslovljena "Crveni patuljak pred vratima HAZU", "Portret Franje T. izložen naopako", te portret "Ante P."

Uz izabrane radove i političke poruke, ružičasto-ljubičasta knjižica, katalog koji prati izložbu donosi i pripovjedački vrsno napisanu Paulettinu priču "Portret Franje T. okrenut zidu", uz istoimeno ulje na platnu. Početna ideja autora podcrtana je mišlju S. Freuda: "Umjetnik je jedina društvena figura koja se uopće smije društveno izražavati, jedina koja je izuzeta iz mnogih nagonskih odbacivanja kojima smo mi ostali redovno podvrgnuti. Stoga njegovo slobodno izražavanje implicira naše neslobodne inhibicije, što znači da je njegova sloboda licenca kojom on predstavlja slobodu više nego što je ostvaruje."

Upravo na tom tragu Pauletta i gradi svog "Crvenog patuljka & crnu rupu", a ostaje nadati se da će likovni postav vidjeti i publika u Istri.

Nakon Zagreba izložba u Split

Izložba nakon Zagreba putuje u Galeriju umjetnina Split, gdje će biti otvorena u prvoj polovici travnja. Prema najavi Paulettina će splitska izložba, koju priređuje kustos Branko Franceschi, biti ponešto izmijenjena, odnosno nadopunjena. Materijala u našem društveno- političkom okružju, nažalost, i više nego dovoljno. (Bojana ĆUSTIĆ JURAGA)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Gradilište Studentski dom
Pula: Gradilište Studentski dom

Pula

Pula: Korzo, Giardini
Pula: Korzo, Giardini