PIŠE: LEONID SLIJEPČEVIĆ

Divlja gradnja nije od jučer


Općina Marčana je najvjerojatnije hrvatski rekorder. Na njenom teritoriju koji zahvaća površinu od nekih 130 kvadratnih kilometara, bespravna gradnja izvan građevinskih područja je prema grubim procjenama nabujala do nevjerojatne brojke od oko 2.000 nelegalnih objekata. Većina ih je nabacana po najvrjednijim prostornim resursima Marčane koji se od naselja Pavićini ili Šegotići spuštaju prema moru.

Praktički iza svakog grma, pokraj svakog puta, pa i tamo gdje nikakvih putova nema, na lokacijama koje se ne mogu dosegnuti ni terenskim vozilima, neumorni bespravni, divlji graditelji uspjeli su betonirati temelje i sklepati kakav zaklon od sunca i kiše, u kojem se za toplijih ljetnih dana može boraviti i spavati. Oni ovisni o višem stupnju komfora potrudili su se uskim puteljcima dovući na svoje parcele kamp prikolice, metalne kontejnere, čak i rashodovane mobilne kućice, a sve se to postavlja na prethodno betonirano postolje. I to je samo prva faza, jer se u slijedećem koraku na te objekte dograđuju pomoćne prostorije, kao što su dodatne sobe, natkrivene poljske kuhinje, zahodi ili pak veliki spremnici za vodu. Tu su i sunčani kolektori ili generatori koji osiguravaju dovoljno energije da u svome "dvorištu" navečer ne moraju sjediti u mraku.

Komunalno opremanje na tom nepristupačnom terenu puno ovisi o međusobnoj solidarnosti, pa se na jedan legalan priključak za vodu spaja njih deset i više, a u hortikulturnom uređenju prednost ima mediteransko bilje. Veće nakupine bespravnih straćara imaju i svoje ime, kao da je riječ o pravom naselju, a putovi koji presijecaju teren u svim smjerovima nazivaju se ulicama i daju im svakovrsna imena. Imena su napisana na komadu pleha, staroj dasci, kamenu…

Situacija nije takva od jučer. Nije se ta devastacija na području Marčane dogodila preko noći pa da može preko noći biti riješena. Problem je stariji od moderne Republike Hrvatske, ali baš je država Hrvatska kriva da se to tamo dogodilo. U ratnim i prvim poratnim godinama bilo je pomalo dvojbeno u zemlji punoj razrušenih i spaljenih kuća rušiti neke druge kuće "samo" zato jer su bespravno izgrađene. Uostalom, tih godina je tema bespravne gradnje bila na dnu širokog popisa najvažnijih nacionalnih tema ili čak ispod njega. Nitko nije podvukao crtu i jasno poručio: preko ove crte se ne može! Doduše, treba istaknuti činjenicu da je država prije desetak godina pokazala mišiće i u jednom valu rušenja uklonila 400 bespravnih objekata u Marčani, ali to nije dovoljno.

Umjesto da se odlučno obračuna s bespravnom gradnjom država je ponudila i drugi obraz. Dopustila je nekoliko valova legalizacije, šaljući krivu poruku, poručujući da će bespravnim graditeljima sve biti oprošteno i legalizirano uz plaćanje simbolične kazne.

Općina ima komunalnog redara, ali on ne može sam. Državu tu predstavljaju građevinski inspektori koji su sada češće na terenu, ali situacija je takva da bi se oni komotno mogli preseliti u Marčanu. Trebali bi pozvati pojačanja, vjerojatno ih ima i na burzi rada, i sistematski krenuti u čišćenje terena, šaljući jasnu poruku: "nemojte bespravno graditi, jer sve vas bumo srušili".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Gradilište Studentski dom
Pula: Gradilište Studentski dom

Pula

Pula: Amphitheater
Pula: Amphitheater