Putevima plominskog zvončića, europskog endema

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

U organizaciji Turističke zajednice općine Kršan održano je pješačenje na Plominsku goru pod nazivom "Zvončić zove u Plomin". Grupa od trideset i pet sudionika, u dobi od 6 do 73 godine, okupila se u nedjeljno jutro ispred restorana Dorina u Plominu i krenula put Plominske gore, predvođena Kristijanom Ružićem, iskusnim članom Planinarskog društva Skitaci iz Labina.

Pogled s litice

Točno prema planu, za uspon planinarskom stazom do najviše nadmorske visine trebalo je dobrim hodom sat vremena. Usputno se ekipa nije zadržavala osim na dva mjesta, tek koliko je bilo potrebno da se spoje početak i kraj duge kolone planinara ili samo pješaka različite životne dobi u dobroj fizičkoj kondiciji. Zadivljujući pogled sa strme litice Plominske gore bio je prigoda za pogled na naselje Plomin, na Plomin luku i zaljev, a u daljini, na pučini naziru se kvarnerski otoci Cres i Lošinj.

Spust je organiziran s druge strane Gore prema Vidikovcu, kroz surovi planinski teren, bogat samoniklim aromatičnim i ljekovitim biljem, ali i opasan zbog oštrog kamenja pa su i štapovi za hodanje mnogima bili od velike pomoći. Uz često škljocanje fotoaparata, radi bilježenja ovog savršenstva prirode na Plominskoj gori i suživota s čovjekom podno Gore, idilu ove svibanjske nedjelje upotpunilo je i glasanje krava, kojih na sreću ovdje još ima i očigledno uživaju bogatstvo obližnje travnate livade.

U Plominu je grupu dočekao povjesničar umjetnosti Vedran Kos i proveo ih ulicama staroga grada te naglasio značaj najvrednijeg spomenika kulture, crkve sv. Jurija i prvih glagoljskih natpisa na Jadranu, starijih i od Bašćanske ploče. Nakon razgledavanja, vrsni poznavatelj samoniklog bilja Bruno Fadel iz Kožljaka, u dobroj hladovini ispred antičke galerije, pričao je o znamenitostima Plominskog zvončića, koji je i europski endem, a kojih u svijetu ima oko šest stotina vrsta. U središnjoj Europi raste ih oko 200 vrsta, od centralne Austrije, Italije, preko Hrvatske do Grčke.

Pet latica u cvijetu

- Zajednička karakteristika im je da imaju pet latica u cvjetiću. Puno je zemalja posvetilo značajnu pažnju zaštiti zvončića, sve su to endemi i u mnogim su državama otisnuti na poštanskim markama, poručio je Fadel. Druženje vezano uz Plominski zvončić ovom pričom nije završilo, već je nastavljeno u restoranu "Dorina" za ukusnim ručkom. (K. Š. P.)


Podijeli: Facebook Twiter