Prehranu djece treba pratiti od najranije dobi

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Pretilost i dijabetes u predškolskoj dobi tema je koja je danas u Fažani otvorila 8. stručni skup predškolskih ustanova Istarske županije. Aktualna problematika neprimjerena prehrana od najranije dobi provlačila se i kroz druge teme predstavljene na ovom skupu Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije koji je u Multimedijalnom centru ugostio Dječji vrtić Sunce iz Fažane.

Loše navike

- Do pretilosti dovode loše navike hranjenja i nedostatak fizičke aktivnosti, ali i endokrinološki problemi i genetski faktori, rekla je doktorica medicine Dorotea Drašković, predstavljajući rad koji je kreirala s pedijatricom, neonatologinjom Mirnom Milevoj-Ražem, dr. med. Rješenje je, rekla je Drašković, u planiranju obroka i uvođenju discipline, kao i primjeri zdrave prehrane koje djeca moraju imati, ali nikako restriktivne dijete ili potpuna zabrana za slatkiše i grickalice.

- Moramo se od najranije dobi djeteta baviti prehrambenim navikama pa i da majke upozorimo na pogrešnu prehranu. Kada vidimo debelu majku i debelog oca jasno je da će takvo biti i dijete. U obitelji se kuha i jede na jedan način, a djeca u vrtiću vide nešto drugo što prenose u obitelj. Iz prakse znamo da roditelji prihvaćaju kritike i da djeca počinju gubiti na težini, rekla je Milevoj-Ražem. Teško je govoriti o postotku pretile djece u Istri, rekla je, ali problem je svakako velik.

- Imamo adolescente, od 16, 17 godina sa sto kilograma koji uz to imaju visoki tlak, dijabetese, masnu jetru... I to treba liječiti, rekla je Milevoj-Ražem.

Skup je otvorila županijska pročelnica upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Patricija Percan, a brojne sudionike, bolje reći sudionice, donačelnica Fažane Ada Damjanac podsjetila je da je Fažana posljednji put ovakav susret ugostila prije četiri godine. Predstavljene su javnozdravstvene i preventivne teme te aktivnosti iz djelokruga rada Zavoda i ostalih zdravstvenih ustanova kao i predškolskih ustanova.

Važni problemi

- Ovim tradicionalnim skupom želimo obraditi važne probleme s kojima se u predškolskim ustanovama svakodnevno susreću, a s obzirom da je ovo osmi skup dokazuje i da postoji potreba za godišnjim susretima. Zavod je pripremio teme o zaraznim bolestima i preventivi, a predstavit ćemo i naš projekt Savjetovališta za prehranu koji od ove godine djeluje u Puli, rekao je ravnatelj ZZJZ-a Aleksandar Stojanović. Partner Zavodu je fažanski vrtić.

- Nosioci smo teme "Preventivne aktivnosti DV-a Sunce u cilju očuvanja zdravlja predškolske djece". Imamo status međunarodnog eko-vrtića od 2009., kao prvi u Istarskoj županiji, a ove smo godine status i obnovili. Sve naše aktivnosti usmjerene su na odgoj djece u skladu sa stavom o važnosti očuvanje prirode, zdravlja, održavanja tjelesna aktivnost i slično, rekla je ravnateljica vrtića Ljiljana Brajić. Naglasak ovogodišnjeg skupa je na prehrani, a Brajić, koja je temu predstavila s odgojiteljicom Ljiljanom Folo, navela je da se vrtićka kuhinja drži načela mediteranske kuhinje, s puno ribe i povrća i lokalnih namirnica.

- Uveli smo i eko-vrtove te tako želimo i roditelje senzibilizirati da unutar obitelji primijene te ideje. Obitelj je temelj svega, a odgajanjem djece utječemo i na roditelje, rekla je Brajić.

O vodi, šećeru i soli

Nadija Žufić Rudan, zdravstvena voditeljica DV-a Labin, predstavila je temu "Voda u prehrani predškolske djece", a dr. sc. Nediljko Landeka iz Zavoda govorio je o specifičnostima provedbe dezinfekcije, deratizacije i dezinsekcije u predškolskim ustanovama. Iz Zavoda su sudjelovale i Nives Brečević s temom "Odabir hrane s nižom razine šećera, soli i trans masnih kiselina", te Olga Dabović Rac i Vedrana Fontana Mikulić predstavljajući Savjetovalište za prehranu. (Zvjezdan STRAHINJA)


Podijeli: Facebook Twiter