Godina maslinovih ulja s izraženijim svojstvima sorti

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Centar maslinarskog svijeta proteklih je tri dana bio Vodnjan. Zasluženo, jer osim reputacije manifestacije Dani mladog maslinovog ulja sa 110 izlagača i 20-ak tisuća posjetitelja tijekom vikenda, Vodnjanština se i svojom proizvodnjom ekstradjevičanskih maslinovih ulja pokazala kao najjači adut Istre, najzastupljenije regiji u renomiranom vodiču Flos Olei.

A sve što vrijedi u maslinarskom svijetu, moglo se do nedjelje konzumirati, degustirati ili kupiti pod velikim šatorom u Vodnjanu. Pritom su mnogima na pameti bile isključivo autohtone sorte, još uvijek cjenjenije u inozemstvu nego kod nas. Pa se i mnogi proizvođači hvale dobrim urodom buže, bjelice ili žižolere čija ulja karakterizira pikantnost i gorčina. 

Izostali nametnici čime je očuvana kvaliteta 

- Ove su godine definitivno izraženija svojstva sorti, riječi su kojima je razgovor o ovoj sezoni započeo Ivica Lađarević, agronom tvrtke Olea BB.

- Godina je bila jako dobra, ulja su super, puno uravnoteženija. Izostali su nametnici čime je očuvana odlična kvaliteta ploda i ulja. Poslužilo nas je vrijeme i za rezidbu i za berbu. Svi se slažemo da je prošla godina po prinosu bila nevjerojatna, ali ni ova ne zaostaje jer plodovi su puni i zdravi, zaključuje Lađarević. Ulja će dakle biti dovoljno, i to kvalitetnog, pa se može reći da su maslinari, barem na jugu Poluotoka, dobro odradili još jednu sezonu, a sada sav svoj trud trebaju i naplatiti. Odlična prilika za to upravo su 13. Dani mladog maslinovog ulja. U tu svrhu služe i edukacije i vođene degustacije za konzumente ulja koje žele naučiti nešto više. U Oil Baru prvi savjet posjetiteljima glasi: "Ulje treba zagrijati rukama, jer na hladnom ulju nećete osjetiti arome".

Dok se mnoštvo pod šatorom opuštalo uz degustacije, čašicu vina, razgovor i dobra jela kuhinje, gdje su se non-stop spremala razna jela od mesa i ribe, a sve na bazi mladog maslinovog ulja, u blizini proizvodnja "tekućeg zelenog zlata" nije stala. Uljara sa stogodišnjom tradicijom u obližnjoj Trgovačkoj ulici melje i kada padne mrak.

- Radit će naša uljara još 15-ak dana, sve ovisi o potrebama. Iako je u načelu bila kasnija berba, završit ćemo je nešto ranije nego lani jer je manje plodova, otkrio nam je agronom Edi Družetić kojeg smo zatekli na štandu brenda Salvela tvrtke Agroprodukt. Kasniju berbu objašnjava time da su visoke ljetne temperature zaustavile zriobu, ali su zato i sada ubrane masline još uvijek svježe. 

Ulja imaju veću gorčinu i pikantnost 

- Općenito gledajući, bilo je hladnoće krajem siječnja i početkom veljače, bilo je nešto malo bolesti, a suhi i topli zrak u svibnju i lipnju omeli su cvatnju, pa je ovo godina s 25 posto manje proizvodnje. No, što se nas tiče, mi smo još uvijek u berbi i imat ćemo više nego lani, rekao je Družetić.

- Općenita karakteristika ovogodišnjih ulja je da imaju veću gorčinu i pikantnost, ali manje izražene arome. A godina je dobra, ulja su bogata polifenolima, prirodnim konzervansima, što znači da će i duže trajati. Napada štetnika, posebno muhe koja utječe na kvalitetu, bilo je vrlo malo, a i mogućnost da ljudi prerade svoje masline u kratkom razdoblju, jer se u uljarama nije čekalo, odigrala je veliku ulogu u kvaliteti ovogodišnjeg mladog ulja, rekao je Družetić.

Gradonačelnik Vodnjana Klaudio Vitasović rekao je prethodno da se veseli novom zakonu o poljoprivrednom zemljištu u državnom vlasništvu prema kojem će zemljištem opet raspolagati jedinice lokalne samouprave. To znači ubrzanje postupaka, podizanje novih nasada i veće količine ulja. U Vodnjanu se tijekom tri dana komentiralo da su autohtone sorte lokalno bogatstvo, a s većim nasadima Istra bi i količinski mogla konkurirati španjolskim i talijanskim regijama. Autohtonom sortom diči se i Luka Šarić iz vodnjanskog OPG-a Šarić. 

Jedina je prevencija biti stalno u masliniku 

- Žižolera je stara autohtona, ali skoro zaboravljena sorta. Posadili smo 50-ak stabala prije pet, šest godina a u planu je još. Njeno je ulje meni najbolje, najharmoničnije, no i to je stvar ukusa, kaže Šarić čiji se OPG bavi ekološkom proizvodnjom. Zato na štandu s ponosom ističe ovogodišnju nagradu s Biola, talijanskog natjecanja za ekološka ulja, a na kojoj su osvojili nagradu "extra gold" našli se u strogo probranom društvu proizvođača.

- Već smo pet godina zastupljeni u vodiču Flos Oleiu, a izvozimo po cijeloj Europi. Prodajemo nešto i kod kuće, ima nas na raznim punktovima, ali 80 posto našeg ulja ide u izvoz, kaže Šarić. U ekološkoj proizvodnji, kaže, jedina je prevencija zaštite biti stalno u masliniku. Masline štite koncentratom, odnosno čajem skuhanim od pelina i koprive, jer izbor s liste dozvoljenih preparata često nije dovoljan.

- Moraš biti stalno u masliniku. A ulje je na koncu rezultat cjelogodišnjeg rada maslinara, ali i uljare. Meljemo u Balama kod Grubića jer ga izuzetno cijenimo. Dobro ulje traži pedantni rad, zaključio je Šarić. (Zvjezdan STRAHINJA)


Podijeli: Facebook Twiter