U rovinjskoj bolnici kreće obnova smještajnih kapaciteta

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Nakon što je u lipnju, u dvorištu Bolnice za ortopediju i rehabilitaciju Prim. dr. Martin Horvat" otvorena prva medicinsko -terapeutska plaža na Jadranu koja osobama teže pokretljivosti osigurava prilaz moru i sunčalištu, kao i stručnu pomoć terapeuta o medicinskog osoblja, najavljuju se i nova ulaganja. Konkretno, veli nam ravnatelj Bolnice dr. Marinko Rade uskoro kreće temeljita obnova smještajnih kapaciteta.

Grad, Županija i bolnica zajedno

- Poslujemo već dugo u dobitku i imamo nula kuna duga. Upravo, i radi toga u situaciji smo da možemo uzeti kredit za obnovu te se natjecati za najpovoljnije kamate. Možda smo i jedini koji imaju nula kuna duga prema veledrogerijama, kaže nam ravnatelj Bolnice dr. Rade, dodajući da je u planu i temeljita obnova smještajnih kapaciteta zdravstvene ustanove kako bi se njihova kvaliteta podigla na međunarodno prihvatljivu razinu.

- Planira se investicija od oko 25 milijuna kuna u kojoj bi, kao osnivači sudjelovala Istarska županija i Grad Rovinj. U sklopu ove investicije (obnove smještajnih kapaciteta) ulazi i podizanje energetske učinkovitosti naših povijesnih paviljona. Uz, to s predstavnicima Grada dogovorili smo gradnju i razvoj zajedničkog gradskog bazena koji će funkcionirati razdvojeno kao zaseban sportski i bolnički koncept uklopljen u novu lučicu i novu terapeutsku plažu, objašnjava Marinko Rade, dodajući kako je riječ  o odličnoj suradnji javno-zdravstvene ustanove i lokalne vlasti i primjeru kako se dogovorom i ujedinjenim snagama i to s razumnim rokovima, može učiniti puno. Na pitanje kada će krenuti radovi, ravnatelj veli i da je prva faza projekta gotova, a da je upravo ovog tjedna započela i druga. Po njegovom mišljenju obnova smještajnih kapaciteta, u onom građevinskom smislu započet će 2018. godine.

U dobitku milijun i pol kuna

Također, govoreći o novim investicijama dr. Rade ističe i da je ugrađen novi lift, ali i da je u planu uložiti dodatnih 400 tisuća kuna za obnovu svih hodnika i stubišta uz lift, a ta će realizacija krenuti koncem ove, odnosno na početku slijedeće godine. 

- Projekt je spreman, lift je već ugrađen i vozi naše pacijente, a uskoro kreće i obnova stubišta. Nadalje, kako bi se poboljšala dobrobit pacijenata i osoblja, bolnice trebaju imati više funkcija i ponuditi intuitivnu navigaciju. Pacijenti moraju odmah znati gdje trebaju ići, bez traženja i gubljenja vremena u velikim paviljonskim prostorima. Iz ovog razloga dali smo izraditi novi koncept navigacije koja je lijepa i svrsishodna, kaže Rade.

Ravnatelj na govori kako će ovu godinu, u financijskom smislu, Bolnica okončati s 1,6 milijuna kuna dobitka i to uz činjenicu da je u obnovu prostorija i opreme investirano 2,5 milijuna kuna.

- Ulaganja u protekloj godini su za oko 1,1 milijun kuna viša nego u 2015. godini, što je statistički gledano čak 85 posto više investicija nego prijašnjih godina. Uz to, valja spomenuti i da je ovo treća godina u nizu da poslujemo s dobitkom, a kao i da dobrim dijelom veći prihod ostvarujemo optimizacijom radnog procesa, smatra ravnatelj, podsjećajući da je u temeljitu obnovu prijemne ambulante i cijele poliklinike u prizemlju glavne bolničke zgrade uloženo 264 tisuće kuna, odnosno 800 tisuća za obnovu bolničkih odjela s 85 kreveta na oba kata. Uz to, sređene su i čekaonice koje su uz namještaj dobile, klime, Internet i LCD televizore, kao i čekaonica odjela fizikalne terapije u koju je uloženo 334 tisuće kuna za novu rasvjetu i namještaj, podove, sobo slikarske radove, informatički program koji olakšava ispisivanje pacijenta i efikasno praćenje njihovih terapija kao i nove terapijske krevete.

Rehabilitacijski vrtovi u bolnici

- Dok se na tradicionalnim bolničkim odjelima potiče pacijenta da leže u krevetima, sadašnji cilj je da se iste pacijente diže na noge što prije, da ih se stimulira kako bi sami to pokušali, posebno kod starijih bolesnika. Rehabilitacija počinje onog trenutka kada pacijent ulazi u bolnicu, objašnjava svoj cilj i viziju suvremene bolnice Marinko Rade, dodajući i da je to razlog zbog kojeg

priroda i park moraju biti integrirani u dizajn bolnice, odnosno zbog čega je u planu i izgradnja rehabilitacijskih vrtovi u sklopu Bolnice.

- Bitno je da naglasiti da pokušavam promijeniti paradigmu klasične bolnice u Hrvatskoj i primijeniti finski model (ili ono što sam u Finskoj naučio tijekom doktorata). Smatram, dapače čvrsto sam uvjeren da bolnice, pa tako i naša bolnica, ne bi trebala biti mjesto gdje "moraš", ili si prisiljen doći, već mjesto gdje "želiš" doći kako bi se liječio. Bolnica mora biti ugodno, otvoreno, zanimljivo i stimulirajuće mjesto, a otvaranje terapeutske plaže bio je samo prvi korak prema promjeni te paradigme klasične bolnice, zaključio je dr. Rade. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter