PIŠE GORDANA ČALIĆ ŠVERKO

Ovisnost o kocki ispod radara


Prema nekim procjenama u Hrvatskoj oko 50.000 osoba ima problem s kockanjem, no za razliku o ovisnosti o alkoholu ili drogama, ovisnost o kocki, klađenju i igrama na sreću kao da prolazi ispod radara. Kao da se o njoj u javnosti manje govori.

Kockanje, kažu stručnjaci, može biti prihvatljiva zabava koja ne uzrokuje ozbiljnije negativne posljedice, može biti posao kojim se bave uvježbane osobe, ali može prerasti u patološko kockanje koje je u međunarodnoj klasifikaciji bolesti svrstano među poremećaje kontrole nagona. U pozadini ovisničkog ponašanja su porivi za uzbuđenjem potaknuti emocijom ili događajem, koji poput okidača mogu društveno kockanje iznenada pretvoriti u ovisnost o kockanju.

U kockanje spadaju i strugalice, loto, sportsko klađenje, razni automati te igre u kockarnici poput ruleta, a za većinu koji se u tome okušaju, riječ je o vidu zabave. Za razliku od kockanja iz zabave, kockanje onih koji imaju psihopatološku podlogu, krije u sebi opasnost za njih i sredinu. Ovisnici troše velike iznose, zadužuju se. Mnogi od njih su na rubu kriminala ili ušli u kriminal, a neki dođu na rub suicida, stoga je upozoravaju psihijatri, jako važno da i sami ovisnici kao i društvo prihvati to kao jednu od ovisnosti koja se liječi, a ne da se na to moralistički gleda kao na porok.

Ovisnici o kockanju teško će priznati da imaju problem ili pak prihvatiti pomoć. Javit će se na liječenje kad su već zapali u velike dugove, izgubili posao ili se rastavili. Liječenje se provodi uključivanjem u specijalizirani program, individualnu psihoterapiju ili grupne psihoterapijske programe. Ima jedan postotak onih koji sami prestanu kockati, ali rijetki su i u pravilu u kasnijoj su životnoj dobi.

Savjet ovisnicima kojima učestalo kockanje ugrožava egzistenciju je da izbjegavaju mjesta koja imaju ponudu za kockanje, ali i da potraže liječničku pomoć. Ukoliko terapiju prihvati kockar i njegova obitelj postotak izlječenja je visok.

Stručnjaci koji se bave liječenjem ovisnosti o kockanju upozoravaju da je kockanje danas sve više dostupno, broj kasina i automat klubova u Hrvatskoj je veći nego ikada i u stalnom je porastu, a možda najveći problem je u tome što je kockanje rašireno i među mladima.

Automat klubovi otvaraju se nadomak osnovnih škola, osnovcima i srednjoškolcima dostupno je Internet kockanje. Što je više ponuđeno to će biti više problema. Mladi se suptilno uvlače u svijet igara na sreću. Preventivne aktivnosti trebaju stoga biti usmjerene upravo prema mladima, ali i na podizanje svijesti društva o značenju ovog problema jer patološko kockanje je ovisnost koje ovisnicima igre na sreću pretvara u igre na nesreću.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter









Web kamere

Pula

Pula: Golden Gate of
Pula: Golden Gate of

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum