PREDAVANJE O ARHITEKTURI LABINA

Bogati Labinjani gradili velebne palače


U Državnom arhivu u Pazinu izv. prof. dr. sc. Jasenka Gudelj s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održala je zanimljivo predavanje o arhitekturi Labina u svjetlu arhivskih vrela. Ona je zahvaljujući podacima koje je pronašla u arhivima, pa i Državom arhivu u Pazinu, došla do podataka o gradnjama, investitorima i graditeljima u Labinu u radnom novom vijeku od 16. do 18. stoljeća.

Politička stabilnost

Ovo razdoblje koje se proteže kroz gotovo tri stoljeća u Labinu je bilo mirno, a ta je dugotrajna politička stabilnost potakla lokalne patricije na gradnju palača. Naime u okolici Labina uzgajao se hrast koji se kao drvo za ogrijev izvozio u Veneciju, pa su neki ovdašnji velikaši obogatili trgovinom drvom, ali drugom robom. Zahvaljujući tomu do naših su dana u starogradskoj jezgri sačuvane palača koje su bile u vlasništvu labinskih obitelji kao Scampicchio, Luciani, Battiala Lazzarini, Manzini, Negri i Francovich. Ove su obitelji, zahvaljujući svom bogatstvu, svoje članove imale i gradskom vijeću pa su i na taj način mogle utjecati na donošenje odluka pa i o tomu gdje će se i kako graditi.

Prema jednom dokumentu iz 16. stoljeća, koji se čuva u knjižnici u Trevisu, na kojem je prikazan tlocrt Labina s planovima gradnje, Gudelj je došla do podataka o planu nove fortifikacije grada koja je predviđala gradnju bastiona i dvije samostalne tvrđave izvan grada, ali i kulu negdje na položaju današnjeg Toriona. Na tom prostoru nalazila se crkva sv. Sergija, koja je tijekom kasnijeg razdoblja porušena i danas na trenu o njoj nema nikakvih tragova. Istražujući gradska vrata sv. Flora, Gudelj je našla sličnost s rovinjskim gradskim vratima, a budući da nisu izgrađene od labinskog kamena smatra kako su ih najvjerojatnije izgradili majstori s Rovinjštine. Zanimljivost labinske arhitekture tog razdoblja predstavlja gradska loža čiji su stupovi najvjerojatnije djelo nekog lokalnog majstora o čijoj vještini i umijeću i danas svjedoče njeni vitki stupovi. Nažalost u arhivima još nije otkriven njegov identitet. No, zahvaljujući dokumentima pohranjenima u arhivu doznala je kako je jedan od graditelja Pretorske palače bio Zvane Pozar iz Udina, a prema opisima iz arhivskih vrela doznaje se kako je to bio reprezentativan objekt s unutarnjim dvorištem i reprezentativnim prostorima.

Investitori i graditelji

Mnogo dokumenta o Labinu pohranjeno je i u Državnom arhivu u Pazinu, a iz njih se može poprilično toga doznati i o investitorima. Među izdašnijima je bila obitelj Scampicchio koja je u Labinu izgradila veliku i udobnu palaču, tu je zatim i obitelj Negri sa svojom palačom, a posebno se ističe obitelj Battiala Lazzarini koja je izgradila najljepšu palaču u Labinu. Osim palača ove su obitelji uz njih imale i crkve u koje su ulagale, a o mnogim crkvama u Labinu skrbile su bratovštine. Osim podataka o investitorima arhivska vrela čuvaju i podatke o graditeljima izvođačima, tako je Gudelj naišla na ime klesara Givanni Pietra Lapicida i Zepe Martinuzzija koji je osim u Labinu gradio u Cresu, a njegovo je djelo zvonik tamošnje župne crkve.

Zahvaljujući svima njima, ali i mnogim neznanim graditeljima Labin danas krasi niz vrijednih objekata nastalih u ranom novom vijeku, koji se mogu svrstati među najljepše zgrade u Istri iz tog razdoblja, zaključila je Gudelj. (M. RIMANIĆ) 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Web kamere

Pula

Pula: Banjole bay
Pula: Banjole bay

Pula

Pula: Forum
Pula: Forum