Glazbenici od Zelenortskih otoka do Izraela, uz naše Gustafe

(M. MIJOŠEK)
(M. MIJOŠEK)

Trg maršala Tita u petak i subotu, 21. i 22. srpnja, bit će domaćin 25. izdanja Sete Sois Sete Lunas (Sedam sunca sedam mjeseca) - festivala mediteranske narodne glazbe koji se, putem Mreže za kulturu promovira u jedanaest zemalja Mediterana i država portugalskog govornog područja (Brazil, Cabo Verde, Francuska, Grčka, Izrael, Italija, Maroko, Portugal, Španjolska, Slovenija), odnosno trideset i tri grada, a od 2008. godine i u Hrvatskoj, odnosno Rovinju.

Uz potporu EU-a

Riječ je o festivalu koji predstavlja projekte narodne glazbe, uličnog kazališta i likovne umjetnosti kojem, zbog visoke kulturne vrijednosti projekta i europske dimenzije, potporu pruža Europska unija kroz program Kaleidoskop, Kultura 2000 i Interreg IIIB Medocc.

Prve večeri s početkom u 21 sat posjetitelji Trga imat će priliku poslušati i vidjeti nastup Rythmes Des 7lunes koji čine glazbenici Zelenortske Republike, Izraela, Italije, Maroka i Portugala, a s početkom u 22.15 sati Santo Antao Setesois Band sa Zelenortskih otoka. Sljedeća večer, na istom mjestu i u isto vrijeme bit će u znaku nastupa Eugenija Benatta iz Italije, dok će festival tradicionalno biti okončan predstavnicima domaćih snaga - Gustafima, čiji je nastup planiran za 22.15. sati. Organizator manifestacije je Assocciacio Cultural Sete Sois Sete Luas sa sjedištem u Portugalu i Italiji, dok su suorganizatori za rovinjsko izdanje Turistička zajednica grada, Istarska županija i Edi Maružin iz grupe Gustafi.

Govoreći o izvođačima istaknimo da je Rythmes des 7lunes nastao kao festivalski projekt u kojem se ujedinjuju fado, sefaradska glazba, okcitanske, arapske i talijanske glazbene tradicije.

Glazba otoka i planina

Santo Antao Setesois Band nadahnut je temom rada poljoprivrednika i ribara, repertoar grupe predstavlja glazbenu tradiciju planina na otoku Santo Antao, koje ujedinjuje tradicionalne melodije, originalne kompozicije i nove aranžmane inspirirane kulturom otoka. Eugenio Bennato i njegov album "Grande Sud" predstavljaju način komunikacije, put velikog kreativnog vrenja koji ima svoje duboko korijenje u tradiciji, dok za Gustafe što drugo do reći da su najpoznatiji istarski bend specifičnog zvuka, miksa istarske glazbe, tex-mexa, rock and rolla, world musica i freak folka. (N. ORLOVIĆ RADIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter