Umjetnost kamenog doba i podzemna fauna NP Krka

Premijer Zoran Milanović (D. Tadić/CROPIX)
Premijer Zoran Milanović (D. Tadić/CROPIX)

Dvije nadasve zanimljive izložbe naslovljene "Umjetnost kamenog doba" i "Podzemna fauna Nacionalnog parka Krka" otvorene su prošlog vikenda u speleogaleriji poznate istarske jame Baredine. Kroz mnoštvo špiljskih crteža, kolekciju replika prapovijesnih Venera iz cijelog svijeta te kamene alatke iz tog doba predstavljena je umjetnost kamenog doba, dok podzemnu faunu NP Krka predstavljaju brojne fotografije špiljskih životinja, koje prate kratki edukativni tekstovi o njihovim prilagodbama, načinu života i posebnostima.

Živi svijet u potpunom mraku

Zahvaljujući dugogodišnjoj suradnji Javne ustanove Nacionalni park Krka i Hrvatskog biospeleološkog društva, u više navrata provedena su istraživanja podzemne faune NP Krka, čime je tajnoviti svijet špilja i jama postao dostupan široj javnosti. U uvjetima potpunog mraka fotografirane su, na kopnu ili u vodi, mnoge životinje, od kojih su neke manje od jednog milimetra. Životinje predstavljene na ovoj izložbi tek su djelić od 175 svojti zabilježenih u speleološkim objektima na širem području tog parka, izjavili su prilikom otvorenja Kazimir Miculinić, Ana Komerički i Drago Marguš, ujedno i autori izložbe "Podzemna fauna".

Onu drugu, još zanimljiviju izložbu naslovljenu "Kameno doba" osmislili su pak doktor paleontologije, speleolog i voditelj izrade projekta Speleološkog katastra Hrvatske Kazimir Miculinić i domaćin jame Baredine Silvio Legović, naglasivši kako je glavna motivacija bila što su u brojnim špiljama na području Istre pronađene kamene izrađevine, a posebno se ističu nalazi iz špilja Šandalja I i Šandalja II kod Pule. U Šandalji I nađena je obrađena valutica rožnjaka. Starost je određena na približno 800.000 godina, a na temelju životinjskih vrsta čiji su ostaci pronađeni u istoj špilji, ta starost upućuje da je alatku koja pripada tipu udarača (chopper) izradio neki od ljudskih predaka na našim prostorima, vjerojatno Homo heidelbergensis. U Šandalji II, uz veliku količinu životinjskih ostataka, pronađene su i kamene alatke te kamene jezgre iz kojih su izrađivane. Prema tipu alatki određena je pripadnost epigravijetijenskoj kulturi, odnosno starosti od približno 12.000 godina.

Osim alatki, na izložbi se mogu pogledati i crteži u špiljama pronađeni širom svijeta, a na području Hrvatske i prvi nalaz iz špilje Modrič u sjevernoj Dalmaciji, koji prikazuje životinju s rogovima i strelicama zabijenima u nju, za koju još nije određena starost, a pronašli su je članovi porečkog Speleološkog kluba Proteus. Tu su, dakako, i figure Veneris koje datiraju prije približno 35.000 godina. Najveći broj figura pripada gravetijenskoj kulturi (prije 26.000 - 21.000 godina), a uz poneke iznimke, vezane su za prostor Europe.

Venere od kamena, kosti, keramike

Izrađivane su od raznih tipova kamena, kosti, bjelokosti ili keramike. S vremenom se prikaz tijela žena mijenjao te su venere prikazivane s prenaglašenim spolnim obilježjima, realno ili stilizirano. Na izloženim figurama većinom nije prikazano lice te nedostaju ruke i stopala, dok neke jasno prikazuju detalje poput lica, kose, nakita, dijelova odjeće ili tetovaža. O razlogu stvaranja i samoj namjeni figura postoje brojne teorije, bilo da predstavljaju božice, simbole plodnosti, erotsku ekspresiju ili autoportrete žena, figure veličaju žensko tijelo, plodnost ili seksualnost. Ove zanimljive izložbe i jedinstven podzemni svijet jame Baredine mogu se razgledati svakoga dana do konca ljeta.

Morski pas zamotan u vinovu lozu

Otvorenje izložbi koje je vodio poznati arheolog Marino Baldini, bilo je popraćeno i glazbenim nastupom Baredinosaura uz jedinstvenu priliku kušanja hrane pripremljene na prapovijesni način. Posebni specijaliteti spravljeni su na način da se u iskopanoj jami u zemlji vatrom do usijanja zagrijavalo hranu umotanu u glinu i lišće te se jama zatrpala zemljom, a kod drugog se koristilo vatrostalno posuđe slično današnjim pekama. Izvrsni morski pas zamotan u vinovu lozu, ali i vepar s mnoštvom priloga nikoga nije ostavio ravnodušnim. Tijekom demonstriranja pripreme i kušanja specijaliteta čuli su se komentari da i nije bilo tako loše u ono doba. (Napisao i snimio Ivan GRGAT)


Podijeli: Facebook Twiter